Nozares speciālisti diskutē par uztura nozīmi bērna un mātes veselībai

Nozares speciālisti diskutē par uztura nozīmi bērna un mātes veselībai

27.10.2015

Foto: rollingonline.com

  • Šodien, 27.oktobrī, norisinājās Pasaules Veselības organizācijas, sadarbībā ar Veselības ministriju un Slimību profilakses un kontroles centru organizētā konference „Uzturs un grūtniecība”, kuras laikā tika aktualizēti jautājumi par veselīga uztura nozīmi mātes un bērna veselībā un neinfekcijas slimību riska mazināšanā.
  • Konferencē piedalījās gan Latvijā nozares vadošie speciālisti, kā arī konferencē uzstājās Pasaules Veselības organizācijas Eiropas reģionālā biroja programmas vadītājs profesors Dr.Džoao Breda.
  • Kā norādīja veselības ministrs Dr.Guntis Belēvičs: „Sieviete grūtniecības laikā ir sabiedrības veselības prioritāte, savukārt uzturs, pietiekama atpūta un vieglas fiziskās aktivitātes ir grūtnieces galvenās prioritātes, jo mātes uzturs tieši ietekmē grūtniecības norisi, dzemdību iznākumu un jaundzimušā veselības stāvokli”. Tādēļ sadarbībā ar PVO ekspertiem ir izstrādātas uztura vadlīnijas grūtniecēm, kas domātas tieši kā palīgs veselības nozares profesionāļiem, konsultējot jaunās māmiņas par šiem jautājumiem.
  • Prof.Dr. Džoao Breda atzinīgi vērtēja Latvijā paveikto sakarā ar veselīga uztura nozīmi bērna un mātes veselībai. Latvija ir viena no pirmajām valstīm Eiropas Savienībā, kas uzsākusi inovatīvu iniciatīvu – izstrādāt nacionālās vadlīnijas par uzturu un svara pieaugumu grūtniecības laikā. Pasaules Veselības organizācijas speciālisti atzīst, ka Latvijas izstrādātās vadlīnijas uzturam grūtniecības laikā varētu kļūt par piemēru arī citām valstīm. 
  • Vadlīnijas izstrādātas, sadarbojoties nozares speciālistiem, t.sk. diētas ārstiem un tās paredzētas profesionāļiem – ginekologiem, vecmātēm un ģimenes ārstiem. Savukārt informācija, kas piemērota iedzīvotājiem – jaunajiem un topošajiem vecākiem pieejama valsts portālā www.grutnieciba.lv.  
  • Dace Rezeberga, Veselības ministrijas galvenā dzemdību speciāliste uzsvēra, ka vadlīnijas turpmāk kalpos, kā uzticams informācijas avots profesionāļiem, līdz ar ko pacienti varēs saņemt pareizu un saskaņotu informāciju no katra ārsta. 
  • Savukārt  Laila Meija, Rīgas Stradiņa universitātes Sporta un uztura katedras docente apliecināja, ka vadlīnijas ir izstrādātas, domājot par speciālistu vajadzībām un balstoties uz ticamiem datiem. 
  • Veselības jomas speciālisti uzsver, ka bieži sabiedrībā valda maldīgs uzskats, ka grūtniecības laikā topošā māmiņa var ēst visu, ko vēlas. Speciālisti atgādina, ka, gaidot mazuli, sievietei nav jāuzņem divas reizes vairāk pārtikas un divas reizes vairāk kaloriju, bet īpaši jāpiedomā, lai ēdiens būtu vēl kvalitatīvāks un uzturvielām bagātāks.

Informācijas avots VM