Mātes un bērna veselības konsultatīvās padomes sēdē diskutēja par grūtnieču uzturu

Mātes un bērna veselības konsultatīvās padomes sēdē diskutēja par grūtnieču uzturu

03.12.2015
  • 2.decembrī Veselības ministrijā norisinājās Mātes un bērna veselības konsultatīvās padomes* sēde, kurā tika pārrunāti aktuālie  jautājumi par mātes un bērna uzturu un fizisko aktivitāšu nepieciešamību veselīga dzīvesveida nodrošināšanā. 
  • Padomes sēdes laikā klātesošie tika informēti par uztura vadlīnijām grūtniecēm, kas tiek izstrādātas, balstoties uz Pasaules Veselības organizācijas ieteikumiem par veselīgu uzturu grūtniecības laikā. Vadlīnijas būs gatavas un pieejamas veselības aprūpes speciālistiem nākamajā gadā. Uztura vadlīnijās tiks iekļauti pilnvērtīga, sabalansēta uztura ieteikumi sievietēm pirmsdzemdību, grūtniecības un pēcdzemdību periodā, kā arī ieteikumi sievietēm, barojot jaundzimušo. 
  • Sēdes laikā Veselības ministrijas speciālisti informēja klātesošos par liekā svara un aptaukošanās problemātiku, kas pēdējo gadu laikā augusi gan pieaugušo, gan bērnu vidū. Lai uzlabotu ēdināšanas kvalitāti skolās un veicinātu veselīga uztura patēriņu, no 2017.gada 1.janvāra spēkā stāsies Ministru kabineta noteikumu grozījumi**, kas paredz, ka ēdināšanu skolās būs jānodrošina ar pasniegšanas dienā svaigi pagatavotu ēdienu no dabīgiem pārtikas produktiem, papildus ēdienkartē iekļaujot apstrādātus un pārstrādātus pārtikas produktus (piemēram, jogurtu, sieru, gaļas produktus u.c.), kas nesatur aromatizētājus un pārtikas piedevas. Noteikumi tika papildināti ar  neveselīgu pārtikas produktu sarakstu, ko neiekļauj ēdiena pagatavošanā, kā arī ir iekļauts pārtikas produktu uzskaitījums ar noteiktiem kvalitātes kritērijiem, kurus drīkstēs izplatīt izglītības iestādes teritorijā. 
  • Sēdē Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) prezentēja 2015.gadā īstenotos 
    veselības veicināšanas pasākumus uztura un fizisko aktivitāšu jomā. Ar kampaņu palīdzību tika skaidrota fizisko aktivitāšu nozīme un sniegti praktiski padomi, kā iekļaut fiziskus vingrinājumus ikdienā, kā arī pievērsta uzmanība sirds un asinsvadu slimību riska faktoram, ko iespējams novērst, lietojot atbilstošu uzturu. 
  • Nākamā Mātes un bērna veselības konsultatīvās padomes sēde  notiks 2016.gada pavasarī.

*Mātes un bērna veselības konsultatīvā padome ir konsultatīva un koordinējoša institūcija, kuras darbības mērķis ir iesaistīt nevalstiskās organizācijas veselības politikas veidošanā un īstenošanā mātes un bērna veselības aprūpes jautājumos, kas iekļauj grūtnieču, dzemdētāju un jaundzimušo veselības aprūpi, bērnu veselību, kā arī seksuālo un reproduktīvo veselību.
** Grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.172 „Noteikumi par uztura normām izglītības iestāžu izglītojamiem, sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju klientiem un ārstniecības iestāžu pacientiem”.