No šodienas Latvijas aptiekās nopērkams jauns kontracepcijas mini plāksteris

No šodienas Latvijas aptiekās nopērkams jauns kontracepcijas mini plāksteris

22.01.2016

  • Latviju ir sasniegusi evolūcija kontracepcijas nozarē, no šodienas arī mūsu sievietēm būs iespēja lietot jaunāko kontracepciju – mini plāksteri, kas jau 4 mēnešus ir pieejams sievietēm citviet Eiropā.
  • Aptiekās –  Benu un Aptieka 1 jau iespējams iegādāties vai pasūtīt jauno, inovatīvo hormonālās kontracepcijas mini plāksteri. No nākamās nedēļas tas būs pieejams arī citos aptieku tīklos visā Latvijā. Lai iegādātos kontracepcijas plāksteri ir nepieciešama ārsta izrakstīta recepte.

Ar ko tas tik īpašs?

  • Kontracepcijas mini plāksteris ir neuzkrītošs, caurspīdīgs plāksteris, kas ir ērti lietojams – vienu reizi nedēļā. Pētījumos pierādīta laba tā panesamība.
  • Turklāt par mini plāksteri jāatceras tikai reizi nedēļā, lai nomainītu pret jaunu, bet pats svarīgākais – mini plāksteris pielāgots tā, lai hormoni nenokļūtu uzreiz lielā daudzumā sievietes organismā, bet gan pamazām, tamdēļ neveidosies tā saukto hormonu pīķu. Vienlaikus mini plāksteris nodrošina efektīvu kontracepciju ar mazāku daudzumu aktīvās vielas. Tajā ir 2,0–2,7 reizes mazāks hormonu daudzums nekā līdz šim zināmajā kontracepcijas plāksterī. Pētījumos pierādīts, ka kontracepcijas mini plāksteris ir efektīvs 98% gadījumu – tas nerada nepatīkamus blakusefektus un nepieviļ grūtniecības plānošanā.

Pieredzes stāsts

  • Sintijai ir 32 gadi un pagaidām viens bērns – dēls, kurš šogad sāks iet pirmajā klasē. Vairāk nekā četrus gadus par sev piemērotāko kontracepcijas metodi, lai izsargātos no nevēlamas grūtniecības, viņa kopā ar savu ginekoloģi izvēlējusies kontracepcijas plāksteri. Sintija stāsta: „Es ļoti labi jutos, lietojot kontracepcijas plāksteri, bet pirms pāris nedēļām apmeklēju savu ginekoloģi un viņa man pastāstīja, ka gaidāms jauns kontracepcijas plāksteris. Tas esot krietni mazāks un caurspīdīgs, turklāt saturot mazāku hormonu devu. Man visi šie aspekti ir ļoti svarīgi, jo pēc kādiem pāris gadiem gribam vēl vienu bērniņu. Arī plākstera izmērs man ir svarīgs, jo negribas, lai kāds to pamana. Tas jāzina tikai man un manam vīram. Ar savu ginekoloģi jau sarunāju, ka no nākamā mēneša lietošu jauno kontracepcijas plāksteri. Mana draudzene vairākus gadus dzīvo un strādā Vācijā, un, stāstot par savu sarunu ar ginekoloģi, uzzināju, ka mana draudzene šo plāksteri jau lieto. Esot tiešām mazs un līdz šim nekādu sūdzību viņai neesot. Draudzenes pieredze man ir vēl lielāks iedrošinājums, lai tiešām savu iepriekš lietoto kontracepcijas plāksteri nomainītu pret šo – jauno.”

Ērts un patiesi mazs

  • Ikviena sieviete, kura izvēlējusies hormonālu kontracepcijas metodi, zina, ka novērst nevēlamu grūtniecību iespējams tikai tad, ja tabletes, plāksteris vai kāda cita hormonālā kontracepcija tiek lietota precīzi tā, kā norādījis ārsts. Tomēr veiktās aptaujas un pētījumi liecina, ka sievietes nereti aizmirst iedzert vienu vai vairākas tabletes, tādā veidā riskējot izjaukt „aizsardzības mūri” pret neplānotu grūtniecību. Tieši tāpēc tiek izstrādātas jaunas kontracepcijas metodes, lai hormonālo kontracepciju sievietēm padarītu ērtāk lietojamu. Tamdēļ tapis inovatīvais mini plāksteris – mazs, caurspīdīgs, ar mazu hormonu devu un lietojams tikai reizi nedēļā, nodrošinot lielisku cikla kontroli.
  • Mini plāksteris attaisno savu nosaukumu, jo ir patiešām mazs, apaļš un caurspīdīgs un aizņem tikai 11 cm2 uz sievietes ādas. Diennakts laikā sievietes organismā nokļūst ļoti mazs hormonu daudzums.

Kā lieto?

  • Nav nepieciešamas īpašas zināšanas vai iemaņas, lai pareizi lietotu mini plāksteri. Efektīvais pretapaugļošanās līdzeklis sievietei jāuzlīmē uz tīras ādas iepriekš nolūkotajā vietā – uz vēdera, sēžamvietas vai augšdelma ārpusē.
  • Mini plāksteris ir lielisks risinājums gadījumos, kad nepavisam negribas domāt par ikvakara rituālu – hormonālo tablešu iedzeršanu. Mini plāksteris liks par sevi atcerēties tikai reizi nedēļā, lai to apmainītu pret jaunu, bet katrā ceturtajā reizē – lai tikai noņemtu un sagaidītu menstruācijas. Vēl kāda laba ziņa – ar to droši var iet dušā, vannā, peldēties, iet saunā un arī sportot.

Vairāk informācijas par jauno kontracepcijas mini plāksteri pieejama jautājumu un atbilžu portālā www.tikaisievietem.lv.