Izskata Ministru kabineta noteikumu projektu par asiņu un asins komponentu kvalitāti un drošības standartiem

Izskata Ministru kabineta noteikumu projektu par asiņu un asins komponentu kvalitāti un drošības standartiem

28.01.2016
  • Šodien, 28.janvārī, Valsts sekretāru sanāksmē tika izskatīts Ministru kabineta noteikumu grozījumu projekts, kas paredz izmaiņas asiņu un asins komponentu savākšanas, testēšanas, apstrādes, uzglabāšanas un izplatīšanas kvalitātes un drošības standartu noteikumos.* 
  • Lai nodrošinātu asins komponentu un asins rezervju krājumu pietiekamību valstī un nepieļautu gadījumus, kad tūlītēji pieejamie asins komponentu resursi ir nepietiekami, Ministru kabineta noteikumu grozījumu projektā noteikts, ka cilvēka asinis un asins komponentus no valsts neizved, izņemot gadījumus, ja asinis un asins komponentus asins pagatavojumu ražošanai sagatavo no valsts budžeta līdzekļiem, nodrošinot Latvijas ārstniecības iestādes ar asins pagatavojumiem (albumīns, globulīns). 
  • Lai nodrošinātu asiņu un asins komponentu kvalitāti un drošības standartu ievērošanu, Ministru kabineta noteikumu grozījumu projektā precizētas vairākas uzraudzības funkcijas, piemēram, Valsts asinsdonoru centra (Centrs), ārstniecības iestāžu asins kabinetu un asins sagatavošanas nodaļu atbilstības novērtēšana un sertifikācija, hemovigilances** uzraudzība u.c. prasības. 

*Ministru kabineta 2005. gada 27. decembra noteikumi Nr. 1037 „Noteikumi par cilvēka asiņu un asins komponentu savākšanas, testēšanas, apstrādes, uzglabāšanas un izplatīšanas kvalitātes un drošības standartiem un kompensāciju par izdevumiem zaudētā asins apjoma atjaunošanai”.
**Hemovigilance ir organizētu pārraudzības procedūru kopums saistībā ar nopietniem nevēlamiem notikumiem vai nopietnām blaknēm donoriem vai recipientiem, kā arī epidemioloģiska donoru turpmākā novērošana.

Informācijas avots: VM