Informācija ceļotājiem, kas dodas uz teritorijām, kurās konstatēta Zikas vīrusa lokāla izplatība

Informācija ceļotājiem, kas dodas uz teritorijām, kurās konstatēta Zikas vīrusa lokāla izplatība

04.02.2016.

Veselības drošības komitejas (HSC) paziņojums [1], kas balstīts uz Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) zinātniskajiem datiem

  • Ceļotājiem, kuri apmeklē minētās valstis, jāievēro individuāli profilakses pasākumi, proti, gan iekštelpās, gan ārpus tām jāizvairās no odu kodumiem, it īpaši laikā no saullēkta līdz saulrietam, kad odu aktivitāte ir vislielākā.
    • Jālieto odu repelenti (atbaidīšanas līdzekļi), ievērojot uz līdzekļa marķējuma norādītās lietošanas instrukcijas. Repelentus, kas satur DEET (N,N-dietil-meta-toluamīdu), nav ieteicams lietot bērniem līdz trīs mēnešu vecumam. Grūtnieces tos var lietot.
    • Jāvalkā krekli ar garām piedurknēm un garās bikses, it īpaši tajās diennakts stundās, kad Zikas vīrusu pārnēsājošo odu (Aedes) aktivitāte ir vislielākā.
    • Gulēšanai vai atpūtai jāizmanto telpas, kas tiek ventilētas ar gaisa kondicionētāju un kuru durvis un logi ir aizklāti ar aizsargtīkliem. Ja tādu nav, jāizmanto pretodu tīkli, arī dienas laikā.
  • Grūtniecēm, cilvēkiem, kuri cieš no imūnsistēmas traucējumiem vai smagām hroniskām slimībām vai kuri ceļo ar maziem bērniem, pirms došanās ceļojumā ir jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu vai jākonsultējas ar ārstniecības personu par repelentu lietošanu un citiem profilakses pasākumiem.
  • Ceļotājiem, kuriem trīs nedēļu laikā pēc atgriešanās no slimības skartas teritorijas parādās Zikas vīrusa slimībai raksturīgi simptomi (drudzis, izsitumi, locītavu sāpes, sarkanas acis, var pievienoties galvassāpes, acu sāpes un vemšana, u.c. neiroloģiskas komplikācijas), ieteicams sazināties ar veselības aprūpes sniedzēju un informēt par neseno ceļojumu.
  • Grūtniecēm, kas apmeklējušas teritorijas, kurās tiek pārnēsāts Zika vīruss, pirmsdzemdību apmeklējumu laikā par to būtu jāinformē, lai saņemtu pienācīgu novērtējumu un uzraudzību.

Informācijai: Ar Zikas vīrusu var inficēties ceļotāji un līdz ar to savā organismā “atvest vīrusu” arī uz Latviju. Tomēr Latvijā vīruss nevar izplatīties, jo infekciju izplata Aedes aegypti sugas odi, kuri nedzīvo Latvijas klimata apstākļos.

Pastāv infekcijas nodošanas risks ar donoru bioloģiskajiem materiāliem, līdz ar to ceļotajiem, kuri apmeklēja Zikas vīrusslimības skarto teritoriju nepieciešams atturēties no asins vai cita bioloģiskā materiāla donācijas 28 dienas pēc infekcijas skartās teritorijas atstāšanas.

Plašāka informācija Informācija ceļotājiem par Zika vīrusslimību

Information in EnglishEuropean Centre for Disease Prevention and Control web site