Plāno noteikt stingrākas prasības kosmētiskā iedeguma pakalpojuma saņemšanai

Plāno noteikt stingrākas prasības kosmētiskā iedeguma pakalpojuma saņemšanai

25.02.2016
  • Šodien, 25.februārī, Valsts sekretāru sanāksmē tika izskatīts Veselības ministrijas izstrādātais noteikumu projekts*, kas nosaka higiēnas prasības kosmētiskā iedeguma iegūšanas pakalpojumu sniedzējiem, telpām, iekārtām, apkalpojošajam personālam, prasības pakalpojuma reklāmai un informācijai par pakalpojumu, kā arī šo prasību uzraudzības kārtību. Tā kā ir paredzēts veikt apjomīgas izmaiņas esošajā regulējumā, ir izstrādāts jauns noteikumu projekts uz esošo noteikumu bāzes.
  • Noteikumu projekts izstrādāts, lai mazinātu ultravioletā starojuma negatīvo ietekmi uz cilvēka veselību un ierobežotu ādas onkoloģisko slimību izplatību. Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra datiem, Latvijā saslimstība ar ādas melanomu kopš 2000.gada ir palielinājusies gandrīz 2 reizes no 5,6 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotājiem 2000.gadā līdz 10,4 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotājiem 2014.gadā. Ņemot vērā pierādījumus par kaitīgo UV iekārtu ietekmi uz nepilngadīgo personu veselību, noteikumu projekts paredz aizliegumu apmeklēt solāriju personām, kas ir jaunākas par 18 gadiem. Paredzēts, ka turpmāk pirms pakalpojuma sniegšanas solārija personālam būs jāpārliecinās par patērētāja vecumu, kā arī patērētāja pienākums būs pirms pakalpojuma saņemšanas uzrādīt personu apliecinošu dokumentu. Vairākas valstis jau ir ieviesušas aizliegumu izmantot UV iekārtas personām, kuras jaunākas par 18 gadiem (Francija, Spānija, Portugāle, Beļģija, Nīderlande, Skotija, Vācija, Lietuva, Austrija, Anglija un Velsa, Itālijā, Islande, Ziemeļīrija, Norvēģija).
  • Paredzēts, ka turpmāk pirms pakalpojuma sniegšanas solārija personālam būs uzskatāmāk un objektīvāk jāinformē pakalpojumu saņēmējus par UV starojuma radītajiem riskiem cilvēka veselībai, īpaši par to, ka Starptautiskais vēža pētniecības centrs ir atzinis UV iekārtas par I. kategorijas kancerogēnu. Kā arī noteiktas prasības UV iekārtu izmantošanas pakalpojumu reklāmai, ņemot vērā, ka UV iekārtu izmantošanas pakalpojumu reklāmās bieži vien tiek izmantota patērētājiem maldinoša informācija.

*Ministru kabineta noteikumu projekts „Noteikumi par kosmētiskā iedeguma iegūšanas pakalpojuma higiēnas prasībām un šo prasību uzraudzības kārtību”

Informācijas avots: VM