PRAC veikusi pneimonijas riska vērtēšanu saistībā ar hroniskas obstruktīvas plaušu slimības ārstēšanā lietotiem inhalējamiem kortikosteroīdiem

PRAC veikusi pneimonijas riska vērtēšanu saistībā ar hroniskas obstruktīvas plaušu slimības ārstēšanā lietotiem inhalējamiem kortikosteroīdiem

31.03.2016

  • Eiropas Zāļu aģentūras (EMA) Farmakovigilances riska vērtēšanas komiteja (PRAC) izvērtējusi jau līdz šim zināmo pneimonijas risku saistībā ar inhalējamām kortikosteroīdus saturošām zālēm, ko lieto hroniskas obstruktīvas plaušu slimības (HOPS) ārstēšanai. HOPS ir hroniska plaušu slimība, kuras gadījumā tiek bojāti vai aizsprostoti elpceļi un plaušu alveolas, radot elpošanas traucējumus. Eiropas Savienībā (ES) HOPS ārstēšanai tiek plaši izmantoti kortikosteroīdi. Parasti tie tiek lietoti, izmantojot inhalācijas ierīces.
  • Vērtēšanas rezultāti apstiprina, ka HOPS ārstēšanā lietoto inhalējamo kortikosteroīdus saturošu zāļu sniegtais guvums joprojām atsver risku. PRAC vērtēja, vai starp dažādām kortikosteroīdus saturošām zālēm ir riska atšķirības, taču šādas atšķirības netika pierādītas. Pneimonija joprojām ir bieža visu šo līdzekļu blakne.
  • PRAC ieteikusi atjaunināt zāļu dokumentāciju, lai atbilstoši atspoguļotu šobrīd zināmo informāciju. Zāļu lietošanas veidā nav ieviestas nekādas pārmaiņas. Ārstiem jāuzrauga, vai pacientiem ar HOPS nerodas pneimonijas pazīmes. Jāievēro, ka pneimonijas klīniskā aina un pamatslimības uzliesmojuma pazīmes var pārklāties.
  • PRAC ieteikumi tiks pārsūtīti Cilvēkiem paredzēto zāļu komitejai (CHMP) EMA gala lēmuma pieņemšanai, un detalizētāka informācija, tostarp ieteikumi pacientiem un veselības aprūpes speciālistiem, tiks sniegta pēc CHMP lēmuma.

Papildu informācija pieejama EMA mājaslapā.