Sievietēm bez maksas būs iespēja apgūt krūšu pašpārbaudes metodi

Sievietēm  bez maksas būs iespēja apgūt krūšu pašpārbaudes metodi

04.04.2016.

  • Uzsākot šī gada krūts veselības informatīvo kampaņu “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!’, pirmo reizi Latvijā tiks atklāts Krūšu pašpārbaudes punkts, kur sievietes speciālistu vadībā varēs apgūt krūšu pašpārbaudi.  Oficiālā atklāšana notiks 2016. gada 8. aprīlī modes un izklaides centrā “Rīga Plaza” (Mūkusalas ielā 71), kur īpašais punkts turpmāk arī atradīsies. Iespēja uzzināt par krūšu pašpārbaudes metodi būs ikvienai sievietei, kura to vēlēsies, jo speciālisti Krūšu pašpārbaudes punktā būs pieejami katru nedēļas nogali līdz pat 22. maijam.
  • “Krūšu pašpārbaudei jākļūst par jebkura vecuma sievietes ikmēneša rituālu. Katra šāda pārbaude sievietei dos pārliecību un labu pašsajūtu,” uzskata Latvijas Ginekologu un dzemdību asociācijas prezidente Dace Matule. Krūšu pašpārbaude ir metode, kā sieviete saviem spēkiem var pārbaudīt krūtis un būt droša par savu veselību.Tā jāveic 3.-5. menstruālā cikla dienā vai sievietei menopauzē vienā un tajā pašā mēneša datumā katru mēnesi. Pirmo izmeklējumu būtu jāveic kopā ar ārstu – pats svarīgākais pārliecināties, ka tas, ko taustiet, ir veselīgi krūts dziedzera audi. Izmeklējumu veic gan guļus stāvoklī, gan stāvus, vislabāk – spoguļa priekšā,” komentē D. Matule.
  • Krūšu pašpārbaudes punktā būs iespēja ne tikai saņemt speciālista konsultāciju, bet arī dažādus informatīvus materiālus par šo metodi. Tāpat apskatei būs pieejama krūšu mulāža,  ko varēs iztaustīt un izpētīt, lai saprastu atšķirību starp veselu krūti un krūti ar labdabīgiem, ļaundabīgiem veidojumiem. Elektroniskā formā informācija par krūšu pašpārbaudi un citi noderīgi materiāli pieejami interneta vietnē www.pārbaudikrūtis.lv.
  • Kā stāsta D. Matule, 80% no sataustāmajiem veidojumiem krūtī ir labdabīgi (cistas, fibroadenomas u.c.), un to var apstiprināt gan ar mamogrāfijas, gan sonogrāfijas izmeklējumiem. Lai gan ne visus audzējus iespējams sataustīt, ir ļoti svarīgi veikt krūšu pašpārbaudi, jo 20% no ļaundabīgiem audzējiem var atklāt bez īpašām izmeklēšanas metodēm. Jebkurā gadījumā, atrodot kaut ko neparastu, nepieciešams vērsties pie ārsta.
  • Kampaņu “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” jau sesto gadu organizē Latvijas Basketbola savienība un krūts vēža pacienšu atbalsta biedrība VITA. Tradicionāli aprīlī sievietes tiek mudinātas rūpēties par savu veselību, veicot krūšu pārbaudes.  28. maijā iecerēts  svinēt Krūšu veselības dienu, kad ikviens tiek aicināts uz pasākumiem pie Brīvības pieminekļa. Krūšu veselības diena noslēgsies ar draudzības gājienu uz “Arēna Rīga”, kur visi interesenti varēs vērot labdarības basketbola spēli starp Latvijas un Jaunzēlandes sieviešu izlasēm. Ieeja spēlē, kā ierasts, ir bezmaksas, ja esat devies kopīgā draudzības gājienā no Brīvības pieminekļa uz “Arēna Rīga”.
  • “Latvijas sieviešu basketbola valstsvienība ne tikai priecē ar interesantām spēlēm un skaistām uzvarām, bet arī iesaistās sociālās aktivitātēs, kopš 2011. gada aktualizējot krūts vēža problemātiku. Iepriekš mūsu spēlētājas centās iedrošināt savas mammas un vecmammas doties uz mamogrāfiju, bet šogad vairāk uzrunās savas vienaudzes, vēstot, cik svarīgi arī jaunām meitenēm pievērst uzmanību savai veselībai,” informē Latvijas Basketbola savienības ģenerālsekretārs Edgars Šneps.