Iznācis izdevuma ”Cito!” jaunākais numurs

Iznācis izdevuma ”Cito!” jaunākais numurs

06.04.2016

  • Informējam, ka ir iznācis Zāļu valsts aģentūras (ZVA) informatīvā izdevuma ārstiem, farmaceitiem un citiem veselības aprūpes speciālistiem ”Cito!” jaunākais numurs (1/2016(64)).
  • Izdevuma ievadrakstā informējam par ATĶ (anatomiski terapeitiski ķīmisko) kodu klasifikatora pirmo trīs līmeņu latviska tulkojuma izveidi un aicinām šai “Cito!” numurā lasīt Valsts valodas centra direktora profesora Māra Baltiņa īpaši tulkojuma izveidei veltītu rakstu “Par dažiem farmakoloģijas terminu izvēles principiem un problēmām ATĶ klasifikācijas tulkošanā”.
  • Izdevumā informējam arī par Eiropas Zāļu aģentūras (EMA) veikto 2. tipa cukura diabēta zāļu SGLT2 inhibitoru drošuma vērtēšanu un sniedzam ieteikumus diabētiskās ketoacidozes riska mazināšanai, kā arī ziņojam par ieteikumiem PML riska mazināšanai, lietojot zāles Tysabri.
  • Tāpat sniedzam informāciju par jauniem drošuma pasākumiem saistībā ar zāļu Zydelig lietošanu, kas ietver rūpīgu pacientu novērošanu un antibiotiku lietošanu pneimonijas novēršanai, un atgādinām par risperidonu saturošu zāļu reģistrētām indikācijām un nosacījumiem lietošanai pediatrijā. Ziņojam arī, ka Eiropas Savienības dalībvalstis, arī Latvija, atsauks no tirgus fuzafungīnu saturošus deguna un mutes aerosolus, un informējam, ka saskaņā ar ZVA pieņemto lēmumu aktīvo vielu “rimantadīna hidrohlorīds” saturošām zālēm ir piešķirts recepšu zāļu statuss.
  • Izdevumā publicēta arī ZVA jaunā infografika “Fakti par ģenēriskām zālēm”, lai vērstu uzmanību uz ģenēriskām zālēm – zālēm, kas ražotas, izmantojot tādas pašas aktīvās vielas un zāļu formas kā noteiktām jau reģistrētām zālēm (oriģinālām zālēm) un ko lieto tādu pašu slimību ārstēšanai kā oriģinālās zāles, bet kas var būt vairākas reizes lētākas par oriģinālām zālēm.
  • Izdevuma numurā ietverts saraksts ar ZVA mājaslapā no 2015. gada 10. decembra līdz 2016. gada 29. martam publicētām ZVA saskaņotām vēstulēm veselības aprūpes speciālistiem ar aktualizētu zāļu drošuma informāciju un sniegtas izmaiņas Latvijas Republikas Zāļu reģistrā un aktuālā informācija par zāļu drošumu.
  • ”Cito!” numurā arī ievietota veidlapa ”Ārstniecības personas, farmaceita ziņojums par zāļu blakusparādību”, ko novērotu zāļu blakņu gadījumā aicinām aizpildīt un sūtīt ZVA pa pastu (adrese: Jersikas iela 15, Rīga, LV-1003) vai pa faksu: 67078428. Elektroniski aizpildīt un iesniegt veidlapu iespējams ZVA mājaslapā www.zva.gov.lv, aktivizējot baneri “Atklāj zāļu otru pusi”.

Īsumā par izdevumu: ”Cito!” ir ZVA bezmaksas informatīvais izdevums ārstiem, farmaceitiem un citiem veselības aprūpes speciālistiem. ”Cito!” tiek izdots 1400 eksemplāru tirāžā četras reizes gadā. Izdevums tiek piegādāts veselības nozares institūcijām un ārstniecības iestādēm. ”Cito!” var saņemt arī ZVA 11. kabinetā. Elektroniskā formātā ”Cito!” pieejams ZVA mājaslapā. Lejuplādēt ”Cito!” PDF formātā.