Pasaules Veselības dienā informē par profilaksi cukura diabēta novēršanai

Pasaules Veselības dienā informē par profilaksi cukura diabēta novēršanai

07.04.2016
  • Šodien, 7.aprīlī, Pasaules Veselības dienā, Veselības ministrijā norisinājās preses konference, kas veltīta cukura diabētam – pieaugošajai slimības izplatībai pasaulē un Latvijā un nepieciešamajiem profilakses pasākumiem slimības apkarošanai.
  • Preses konferences laikā veselības ministrs Dr.Guntis Belēvičs atgādināja, ka cukura diabēts daudzos gadījumos ir neveselīga dzīvesveida izraisīta slimība, ko varētu novērst, ievērojot vienkāršus profilakses pasākumus – lietojot veselīgu uzturu, regulāri nodarbojoties ar fiziskajām aktivitātēm, izvairoties no kaitīgiem ieradumiem, jo īpaši – smēķēšanas –, un sekojot ārstu padomiem veselības saglabāšanā. Veselības ministrs Dr.Guntis Belēvičs uzsvēra, ka ir jāuzlabo iedzīvotāju veselības paradumi, jo īpaši bērnu un jauniešu vidū, jo šajā vecumā iesakņojušies paradumi ietekmē visu turpmāko dzīvi. Ministrs atgādināja, ka Latvijā tie realizēta konsekventa politika veselīgu dzīvesveida paradumu ieviešanā, piemēram, īstenojot izmaiņas normatīvajos aktos, lai uzlabotu skolēnu uzturu, aizliedzot enerģijas dzērienus bērniem un pusaudžiem, veicot izmaiņas tabakas aprites likumdošanā, kas ierobežos smēķēšanu, u.c. veidos. 
  • Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāvniecības Latvijā vadītāja Aiga Rūrāne informēja, ka pēdējo 30 gadu laikā diabēta izplatība pasaulē ir strauji palielinājusies, kam galvenais iemesls ir dzīvesveida izmaiņas, kā arī informēja par diabēta un liekā svara problemātikas statistiku Latvijā. Šobrīd Latvijā diabēts ir 3,3% vīriešu un 5,1% sieviešu; liekais ķermeņa svars ir vidēji 52% iedzīvotāju, bet fizisko aktivitāšu trūkums vērojams vidēji 90% iedzīvotājiem. PVO pārstāve arī informēja par situāciju bērnu un pusaudžu vidū, kas ilustrē, ka aptaukošanās Austrumeiropas valstīs gadu griezumā no 2002. līdz 2010.gadam ir strauji pieaugusi. Vienlaikus Latvijā ir novērojamas arī pozitīvas tendences, piemēram, īstenojot pareizu valsts veselības politiku, ir mazinājies saldināto dzērienu patēriņš bērnu un jauniešu vidū. 
  • Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Dietoloģijas dienesta vadītāja, dietoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes docente Dr.Laila Meija vērsa uzmanību uz pareiza uztura nozīmi veselības saglabāšanā, skaidrojot, ka veselīga uztura paradumi ir viens no būtiskākajiem cukura diabēta profilakses pasākumiem. 
  • Savukārt Slimību profilakses un kontroles centra Veselības veicināšanas departamenta direktore Ilze Straume informēja par fizisko aktivitāšu nozīmīgumu veselības saglabāšanā, kā arī par pasākumiem, kas veikti fizisko aktivitāšu pieejamības uzlabošanā Latvijā – pagājušajā gadā izveidotajiem veselības taku maršrutiem Latvijas pašvaldībās, bezmaksas fizisko aktivitāšu iespējām pašvaldībās un veselīgo pašvaldību tīklu. 

Informācijas avots: VM