Jauna infografika “Zāļu patēriņa statistika 2015. gadā”

Jauna infografika “Zāļu patēriņa statistika 2015. gadā”

20.05.2016

  • Zāļu valsts aģentūra (ZVA) ir sagatavojusi infografiku par zāļu patēriņa statistiku pagājušajā gadā, kurā uzskatāmi un viegli saprotamā veidā ir pasniegta informācija par zāļu patēriņu Latvijā.
  • Infografikā ir iekļauta informācija par kopējo zāļu realizāciju eiro, visvairāk pārdotām recepšu un bezrecepšu zālēm, zāļu cenu izmaiņām, vidējo zāļu iepakojuma vairumtirdzniecības cenu, kā arī par zāļu patēriņu dažādu orgānu sistēmu slimību ārstēšanai. Sniegta informācija par Latvijas un ārvalstu ražotāju tirgus daļu, kā arī cita informācija.
  • Kopējais zāļu realizācijas apjoms 2015. gadā sasniedza 336 miljonus eiro (ar PVN), ko veidoja reģistrēto zāļu apgrozījums – 332 milj. eiro un nereģistrēto zāļu apgrozījums – 4 milj. eiro. Līdzīgi kā iepriekšējos gados lielākā daļa no Latvijā realizētajām zālēm bija recepšu zāles – 81%.
  • Saskaņā ar ZVA statistikas datiem pērn zāļu cena samazinājusies 447 zāļu produktiem – vidēji par 18 %, bet cenu paaugstinājums (vidēji par 13 %) deklarēts 450 zāļu produktiem.
  • Gluži kā gadu iepriekš visvairāk patērētās zāles ir sirds un asinsvadu sistēmas slimību ārstēšanai (33%), tām seko zāles gremošanas trakta un vielmaiņas slimību ārstēšanai (24%), tālāk atstājot zāles nervu sistēmas (10%), asins un asinsrades orgānu (10%) un citu orgānu sistēmu slimību ārstēšanai.
  • Latvijas zāļu ražotāju realizācijas apjoms vietējā tirgū 2015. gadā sasniedza 16 miljonus eiro un veidoja 4,6% no kopējā Latvijā pārdoto zāļu apjoma. Pērn vispieprasītākās recepšu zāles pēc starptautiskā nosaukuma bija holekalciferols, atorvastatīns un ramiprils. Savukārt vispieprasītākās bezrecepšu zāles bija acetilsalicilskābe un ibuprofēns.

Datu avots: Zāļu lieltirgotavu iesniegtie zāļu realizācijas pārskati Zāļu valsts aģentūrai.