Par tikšanos ar Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas pārstāvjiem

Par tikšanos ar Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas pārstāvjiem

20.05.2016
  • Ceturtdien, 19.maijā, veselības ministrs Dr.Guntis Belēvičs tikās ar Starptautisko farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) un Nacionālā veselības dienesta pārstāvjiem, lai pārrunātu aktuālos jautājumus.
  • Tikšanās laikā tika pārrunāti jautājumi par veselības aprūpes finansēšanas modeļu izvērtēšanu un iespējamo finansēšanas modeļu maiņu, kā arī nākamā gada nozares finansējuma perspektīvām. Veselības ministrs Dr.Guntis Belēvičs informēja par Eiropas Komisijas akceptēto iespēju Latvijai palielināt budžeta deficītu veselības reformu finansēšanai, kas nozīmē, ka veselības nozare papildus varētu saņemt ap 35 miljoniem eiro. Šos līdzekļus būtu iespējams novirzīt veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības uzlabošanai, ārstniecības personu darba samaksas palielināšanai, papildus rezidentūras vietu finansēšanai, kā arī C hepatīta medikamentu apmaksai caur zāļu kompensācijas sistēmu.
  • Tāpat veselības ministrs uzsvēra, ka valdības rīcības plānā noteiktā apņemšanās nesamazināt veselības nozares valsts finansiālo apjomu zemāk par 3,02 % no iekšzemes kopprodukta un paredzēt atbilstošu finansējumu veselības reformas rezultātu īstenošanai, ir pamats optimismam, saistībā ar plānveidīgu nozares finansējuma pieaugumu nākamajos gados.
  • Tikšanās laikā tika pārrunāti arī jautājumi par kompensējamo medikamentu sistēmas attīstību un plašāku inovatīvo medikamentu apmaksas iespējām. Dr.Guntis Belēvičs norādīja, ka galvenais mērķis ir izārstēts pacients un, arī vērtējot kādu jaunu, inovatīvu medikamentu iekļaušanas iespēju zāļu kompensācijas sistēmā, tas ir jāņem vērā. Vienlaikus jāapzinās arī ierobežotais līdzekļu apjoms, tādēļ sistēma ir jābalsta uz maksimāli labākā rezultāta sasniegšanu iespējami lielākam pacientu skaitam un šajā darbā jāiesaista attiecīgās jomas eksperti.
  • Veselības ministrs ar SIFFA pārstāvjiem vienojās par nepieciešamību nodefinēt, kas tiek saprasts no zāļu ražotāju puses un no valsts puses ar „inovatīviem” medikamentiem, lai varētu risināt tālākus jautājumus par iespējamu noteikta apjoma finansējuma paredzēšanu tieši inovatīvajiem medikamentiem. Tāpat puses vienojās par nepieciešamību sadarboties, lai risinātu arī citus zāļu kompensācijas sistēmas attīstības jautājumus.

Informācijas avots: VM