Jaunākais izdevuma ”Cito!” numurs

Jaunākais izdevuma ”Cito!” numurs

06.07.2016

  • Informējam, ka ir iznācis Zāļu valsts aģentūras (ZVA) informatīvā izdevuma ārstiem, farmaceitiem un citiem veselības aprūpes speciālistiem ”Cito!” jaunākais numurs (2/2016(65)).
  • Rakstā “Vēstule veselības aprūpes speciālistam – pacienta un sabiedrības veselības nodrošināšanai” ZVA Zāļu reģistrācijas departamenta Efektivitātes un drošuma izvērtēšanas nodaļas Farmakovigilances sektora vecākā eksperte Inese Studere sniedz aktuālu un veselības aprūpes speciālistiem noderīgu informāciju par vēstulēm veselības aprūpes speciālistam (VVAS). VVAS mērķis ir sniegt informāciju par pārmaiņām līdzšinējā zāļu lietošanas kārtībā un identificētiem jauniem zāļu riska faktoriem un riska mazināšanas pasākumiem, kas turpmāk jāievēro.
  • Izdevumā informējam, ka Eiropas Zāļu aģentūra (EMA) izvērtējusi jau līdz šim zināmo pneimonijas risku saistībā ar inhalējamām kortikosteroīdus saturošām zālēm, ko lieto hroniskas obstruktīvas plaušu slimības (HOPS) ārstēšanai, un ka pašlaik ir sākta cukura diabēta zāļu ”kanagliflozīns” vērtēšana.
  • Ziņojam arī, ka ir publicēts kopsavilkuma ziņojums par rekombinanto VIII koagulācijas faktoru saturošu zāļu lietošanu iepriekš neārstētiem pacientiem ar smagu A hemofiliju un inhibitoru veidošanās risku. Vēršam uzmanību, ka Eiropas Savienības dalībvalstīs, arī Latvijā, zāles ar aktīvo vielu “fuzafungīns” ir izslēgtas no Zāļu reģistra.
  • “Cito!” jaunākajā numurā ziņojam, ka ir izdots 2016. gada Latvijas Republikas Zāļu reģistrs, un sniedzam informāciju, kā meklēt aktuālo informāciju par zālēm (piemēram, zāļu lietošanas instrukcijas, aprakstus un citu informāciju) Reģistrā, kas ir pieejams ZVA tīmekļa vietnē. Informējam arī par ZVA sagatavoto ikgadējo statistikas pārskatu par zāļu patēriņu valstī ”Zāļu patēriņa statistika 2015”. Pārskatā iekļauta informācija par kopējo zāļu realizāciju eiro, iepakojumu skaitu, realizācijas sadalījumu pa atsevišķām patērētāju grupām, sadalījumu pēc zāļu izsniegšanas kārtības, kā arī informācija par visvairāk pārdotām zālēm Latvijā un zāļu patēriņu definētās dienas devās uz 1000 iedzīvotājiem dienā (DID) un cita informācija. “Cito!” publicēta arī ZVA infografika “Zāļu patēriņa statistika 2015. gadā”, kā arī publicēti citi raksti.
  • Izdevumā ietverts saraksts ar ZVA mājaslapā no 2016. gada 30. marta līdz 28. jūnijam publicētām ZVA saskaņotām vēstulēm veselības aprūpes speciālistiem ar aktualizētu zāļu drošuma informāciju un sniegtas izmaiņas Latvijas Republikas Zāļu reģistrā un aktuālā informācija par zāļu drošumu.
  • ”Cito!” numurā arī aicinām ziņot par zāļu blaknēm! Ziņojumu var iesniegt, aizpildot izdevumā ietverto veidlapu ”Ārstniecības personas, farmaceita ziņojums par zāļu blakusparādību”. Aizpildīta veidlapa jāsūta ZVA pa pastu (adrese: Jersikas iela 15, Rīga, LV-1003) vai pa faksu: 67078428. Elektroniski aizpildīt un iesniegt veidlapu iespējams ZVA mājaslapā www.zva.gov.lv, aktivizējot baneri “Atklāj zāļu otru pusi”.

Īsumā par izdevumu: ”Cito!” ir ZVA bezmaksas informatīvais izdevums ārstiem, farmaceitiem un citiem veselības aprūpes speciālistiem. ”Cito!” tiek izdots 1400 eksemplāru tirāžā četras reizes gadā. Izdevums tiek piegādāts veselības nozares institūcijām un ārstniecības iestādēm. ”Cito!” var saņemt arī ZVA 11. kabinetā. Elektroniskā formātā ”Cito!” pieejams ZVA mājaslapā. Lejuplādēt ”Cito!” PDF formātā.

Informācijas avots: Zāļu valsts aģentūra