Veselības ministre Anda Čakša ar VADDA pārrunā aktuālos jautājumus veselības aprūpē

Veselības ministre Anda Čakša ar VADDA pārrunā aktuālos jautājumus veselības aprūpē

14.07.2016
  • 14.jūlijā, veselības ministre Anda Čakša tikās ar Veselības aprūpes darba devēju asociācijas pārstāvjiem (VADDA), lai pārrunātu aktualitātes veselības aprūpē un vienotos par turpmāko sadarbību. 
  • VADDA pārstāvji pauda stingru atbalstu veselības ministres nostājai, ka nepieciešams palielināt kopējo finansējumu no valsts budžeta veselības aprūpei. Pirmais slieksnis, kas jāsasniedz, ir 12 % no valsts budžeta novirzīšana veselībai. Lai sasniegtu šo mērķi, nepieciešami papildus 140 miljoni eiro.  Šobrīd Latvija tam atvēlējusi 9.8 %, tikmēr Igaunija tam atvēl jau 14 %, taču Eiropas valstu vidējais līmenis ir vēl augstāks.  
  • Tikšanās laikā tika pārrunāts jautājums par nepieciešamību uzlabot onkoloģisko pacientu aprūpi Latvijā. Veselības ministre Anda Čakša informēja VADDA pārstāvjus, ka Veselības ministrija plāno izstrādāt sistēmu, kuras ietvaros pacienti ar aizdomām par onkoloģisko saslimšanu tiek izmeklēti 10 dienu laikā pēc aizdomu rašanās. „Šo izmeklējumu veikšanai tiks rasts papildus finansējums, jo onkoloģija nedrīkst būt galvenais nāves cēlonis XXI gadsimtā. Mūsu mērķis ir panākt, lai saslimšana tiktu diagnosticēta aizvien agrākā stadijā.”
  • Veselības ministre kopā ar VADDA pārstāvjiem vienojās par noteiktu kvalitātes kritēriju izstrādes nepieciešamību izmeklējumiem, lai pacientam pie ārsta nebūtu jādodas vairākkārt. „Tas nav godīgi ne pret pacientu, ne pret veselības aprūpei atvēlēto valsts budžetu,” uzsvēra A. Čakša. Kvalitātes kritēriju izstrāde ļautu izskaust dubulto radioloģisko un laboratorisko izmeklējumu problemātiku, rodot valsts budžeta līdzekļu ietaupījumu.  
     
  • Sanāksmes laikā tika pārrunāti arī dažādi citi ar veselības aprūpi saistīti jautājumi, tostarp veselības aprūpes finansēšanas modeļi, ārstniecības personu darba samaksas jautājums, medicīnas tehnoloģiju reģistrācija, veselības aprūpes pakalpojumu tarifu pārskatīšana un citi jautājumi.  

Informācijas avots: Veselības ministrija