SPKC ieteikumi Aglonas svētku apmeklētājiem

SPKC ieteikumi Aglonas svētku apmeklētājiem

11.08.2016

 • Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti atgādina, kas noteikti būtu jāievēro svētceļniekiem Aglonā – Vissvētākās Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas svētkos, lai pasargātu sevi no infekcijas slimībām u.c. veselības problēmām.

Roku mazgāšana

 • Lai nesaslimtu ar zarnu trakta un daudzām citām infekcijām, atceries, ka rokas ar ziepēm un ūdeni jāmazgā bieži un rūpīgi. Rokas vienmēr nomazgā: pirms ēšanas un dzeršanas; pēc tualetes apmeklēšanas; pirms pieskaršanās acīm, degunam un mutei; pirms un pēc ievainojumu apstrādes. Netīrumu noņemšanai no rokām un mikrobu iznīcināšanai var izmantot arī mitrās salvetes un roku dezinfekcijas līdzekļus.

Droša pārtika

 • SPKC speciālisti uzsver, ka ēdienam jābūt tādam, kura ilgstoša uzglabāšana nav saistīta ar temperatūras režīma ievērošanas nepieciešamību. Uzturā nedrīkst lietot pārtikas produktus, kam beidzies derīguma termiņš vai manāmas bojāšanās pazīmes. Dārzeņus un augļus nedrīkst mazgāt atklātās ūdenskrātuvēs, tāpēc tiem jābūt iepriekš jau nomazgātiem. Sevišķi svarīgi ir nodrošināties ar kvalitatīvu dzeramo ūdeni. Nedrīkst dzert ūdeni no dabas ūdenskrātuvēm vai pamestām akām, jo ūdens var būt piesārņots ar dažādu slimību izraisītājiem.
 • Gadījumā, ja iegādātajam ēdienam ir neraksturīga garša, smarža, izskats, nekādā gadījumā nelieto to uzturā! Neiegādājies produktus, kas ātri bojājas vietās, kur tos neglabā ledusskapjos vai aukstuma vitrīnās.
 • Iegādājoties gatavu ēdienu kafejnīcā, pārliecinies, vai ēdiens ir kvalitatīvi pagatavots un tiek pasniegts atbilstošā temperatūrā (siltais ēdiens – patiešām karsts, aukstais ēdiens – patiešām auksts).
 • Nekautrējies atteikties no ēdiena, kura kvalitāte Tev šķiet apšaubāma.

Nelieto pārtiku un dzērienus no kopīgiem traukiem!

 • Gadījumā, ja parādās zarnu trakta infekcijas saslimšanas pazīmes (slikta dūša, sāpes vēderā, vemšana, caureja un paaugstināta ķermeņa temperatūra), nekavējoties meklē mediķa palīdzību. Runājot ar ārstu, atklāj viņam savas aizdomas par to, kādēļ saslimi – sniegtā informācija var palīdzēt no saslimšanas pasargāt citus līdzcilvēkus!

Atbilstošs apģērbs

 • Piemērots apģērbs spēs pasargāt no ērcēm, odiem, lapsenēm, bitēm un saules apdeguma. Lai izvairītos no kukaiņu kodumiem, savlaicīgi jāpadomā par kukaiņu atbaidīšanas līdzekļiem jeb repelentiem. Krēslas stundās vēlams valkāt apģērbu ar garām piedurknēm un kapuci.

Zarnu infekcijas slimības

 • Parasti cilvēki inficējas lietojot uzturā infekcijas slimību izraisītājus saturošo pārtiku, dzeramo ūdeni, kontaktējoties ar slimnieku vai piesārņotajiem vides priekšmetiem. Saslimšana ar zarnu infekcijām izpaužas kā slikta dūša, caureja, vemšana, sāpes vēderā, galvassāpes un ķermeņa temperatūras paaugstināšanās. Parādoties slimības simptomiem, pēc iespējas ātrāk jāmeklē ārsta palīdzība.

Peldvietas

 • Peldoties ūdenskrātuvēs, it īpaši neorganizētajās peldvietās, pastāv risks inficēties ar dažādām infekcijas slimībām, jo ūdens tādās vietās var būt piesārņots ar notekūdeņiem, dzīvnieku un cilvēku izkārnījumiem. Inficēties var peldēšanas laikā, nejauši norijot ar infekcijas slimību izraisītājiem piesārņotu ūdeni vai mikrobiem nokļūstot organismā caur gļotādām vai brūcēm. Peldoties nedrošās vietās, cilvēki var inficēties ar vairākām infekcijas slimībām, piemēram, leptospirozi, tularēmiju, enterovīrusu infekciju, zarnu infekcijām, A hepatītu u.c. Līdz ar to ieteicams nepeldēties ūdenskrātuvēs, kas šim mērķim nav paredzētas vai ja rodas šaubas par ūdens kvalitāti.

Atceries!

 • Veselības problēmu gadījumos, kad steidzami vajadzīgs mediķa padoms Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis 66086001 pieejams darbadienās no 18:00 līdz 08:00, brīvdienās un svētkos – diennakti!

Informācijas avots: Slimību profilakses un kontroles centrs