Plānots uzlabot veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību

Plānots uzlabot veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību

01.09.2016
  • 1.septembrī, Valsts sekretāru sanāksmē tika izskatīts Veselības ministrijas izstrādātais noteikumu grozījumu projekts noteikumiem par veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtību,* kas paredz uzlabot veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību. 
  • Noteikumu projekta mērķis ir ar 2016.gada 1.oktobri nodrošināt efektīvāku un savlaicīgāku to pacientu, kuriem ir medicīniski pamatotas aizdomas par ļaundabīgu audzēju, izmeklēšanu un ārstēšanas uzsākšanu. 
  • Lai veicinātu agrīnu onkoloģisko slimību diagnostiku, kas nodrošinātu savlaicīgu un efektīvu pacientu ārstēšanu, noteikumi ir papildināti ar kārtību ļaundabīgo audzēju primārai diagnostikai noteiktām lokalizācijām izplatītāko onkoloģisko saslimšanu gadījumos (krūts vēža, kuņģa, bronhu un plaušu, resnās un taisnās zarnas, ādas, nieru u.c. vēža gadījumos). Vienlaikus noteikumu grozījumu projektā noteikta norma, kurā iekļauti nosacījumi ģimenes ārsta turpmākai rīcībai gadījumā, ja, pamatojoties uz medicīniskām indikācijām, rodas aizdomas par to, ka personai ir onkoloģiska saslimšana, kā arī paredzēta ārstniecības iestādes turpmākā rīcība gadījumā, ja personai ar aizdomām uz onkoloģisku saslimšanu nepieciešama speciālista konsultācija vai izmeklējums. Paredzēts, ka ģimenes ārsts pēc diagnostisko izmeklējumu rezultātu izvērtēšanas, pamatotu aizdomu par onkoloģisku saslimšanu gadījumā, vienojoties ar pacientu, pieteiks pacienta apmeklējumu specializētā onkoloģiskajā ārstniecības iestādē. 
  • Tāpat atbilstoši grozījumu projektam plānots palielināt ģimenes ārstu kapitācijas naudas apjomu, kā arī palielināt ikmēneša fiksēto maksājumu ģimenes ārsta praksei.
  • Noteikumu grozījumu projektā veikti precizējumi, lai pilnveidotu līgumu slēgšanas nosacījumus. Paredzēts, ka Nacionālais veselības dienests (NVD), plānojot līgumu apjomu ar pakalpojumu sniedzējiem par valsts apmaksāto veselības pakalpojumu sniegšanu, izvērtēs faktisko pacientu plūsmu iepriekšējo 12, nevis 9 mēnešu garumā. Šāda kārtība uzlabos pacientu plūsmas organizēšanu gan NVD, gan katrai ārstniecības iestādei individuāli, plānojot pakalpojumu nodrošinājumu visa gada garumā. 

*Ministru kabineta noteikumi Nr.1529 „Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība” 

Informācijas avots: Veselības ministrija