Vai Tavs bērns aug pareizi?

Vai Tavs bērns aug pareizi?

20.09.2016

  • Ik gadu vairāk nekā 500 bērnu vēršas pie speciālista ar augšanas problēmām, un visticamāk liela daļa vecāku pat neaizdomājas, ka viņa bērns ir mazākais klasē iespējamu iedzimtu veselības problēmu dēļ. Lai pievērstu uzmanību bērnu augšanas jautājumiem, šogad, 20. septembrī, Latvijā pirmo reizi tiek atzīmēta Starptautiskā bērnu veselīgas augšanas diena.
  • Pasaulē kampaņa, ar mērķi pievērst vecāku un speciālistu uzmanību bērnu augšanas problēmām notiek jau ceturto gadu. Pirmajā gadā kampaņa sasniedza ģimenes 17 valstīs, otrajā gadā – 30 valstīs, trešajā gadā – 60 valstīs, bet šogad tā aptvers jau 145 valsti, starp kurām būs arī Latvija.
  • Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) endokrinoloģe Dr. Iveta Dzīvīte – Krišāne norāda, ka tā ir globāla, izglītojoša kampaņa, lai cīnītos ar sabiedrības nepatieso viedokli, ka augšanas process nav svarīgs bērna veselībai: “Bērna augšanas rādītāji un viņa veselība ir nedalāmi. Protams, ne vienmēr mazs augums bērnam nozīmē to, ka viņam ir veselības problēmas. Arī gēni nosaka gan bērna garumu, gan svaru, taču gadās, kad vecāki par iespējamām problēmām aizdomājas tikai tad, ja, piemēram, meitenei pusaudžu vecumā nesākas mēnešreizes. Ja meitene ir mazākā klasē, viņa ir smalciņa un neatbilst vispārējiem veselīgas augšanas rādītājiem, kas pieejami tabulu veidā arī mājaslapā www.esaugu.lv, iesaku vecākiem tomēr aiziet pie ārsta un veikt elementāras pamata pārbaudes, lai pārliecinātos, ka bērns tiešām ir vesels. Kā jebkurai saslimšanai, arī augšanas problēmu veiksmīgai risināšanai nepieciešama iespējami agrīna diagnostika.”
  • Daktere arī uzsver, ka šī kampaņa ir svarīga, lai palielinātu sabiedrības zināšanas un dotu ieskatu, ka endokrinoloģija ir svarīga arī bērna vecumā un tā nav saistāma tikai ar diabētu.
  • Jāpiebilst, ka bērnu augšanas nozīmīguma apzināšanās ir svarīgākais fokuss Endokrīno Pacientu Atbalsta Organizāciju Starptautiskajai Koalīcijai. (EPAOSK) (ICOSEP). EPAOSK iekļauj pacientu organizācijas un medicīniskas sabiedrības no visas pasaules, kas specializējas dažādās medicīnas jomās, kas veicina bērna veselīgu augšanu.
  • Tieši tāpēc reizi gadā vienu dienu tiek apvienotas zināšanas un balsis, lai dalītos ar identisku ziņojumu visā pasaulē. Pievienojies arī tu un noskaidro, vai tavs bērns aug pareizi!
  • Mājaslapā www.esaugu.lv pieejams augšanas kalkulators, kur vari ievadīt sava bērna garumu un svaru un dažu sekunžu laikā uzzināt rezultātu. 
  • Ja rodas aizdomas, ka bērns aug lēnāk, aizved savu bērnu pie ģimenes ārsta!

 Starptautiskā informācija pieejama mājaslapā: www.icosep.org