Aptiekā izsniegtas zāles pret pirmo e-recepti

Aptiekā izsniegtas zāles pret pirmo e-recepti

28.10.2016
 • Veiksmīgi noritējusi pirmās elektroniskās jeb e-receptes izrakstīšana ārstniecības iestādē un zāļu saņemšana aptiekā, izmantojot valsts E-veselības sistēmu. Pirmā e-recepte sagatavota Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā, savukārt zāles izsniegtas “BENU Aptieka Latvija” aptiekā.
 • Veselības ministre Anda Čakša: “Es ļoti augstu vērtēju nozares pārstāvju iniciatīvu un lēmumu iesaistīties projekta ieviešanā vēl pirms to noteic obligātie termiņi. Iepazīstoties ar E-veselības ieviešanas gaitu, es saprotu, kāpēc speciālistu atbalsts nav vienbalsīgs, un, protams, būs vēl jāveic uzlabojumi. Taču fakts, ka šonedēļ izrakstīta pirmā e-recepte, apstiprina, ka sistēma darbojas, un beidzot būsim spēruši nopietnu soli caurskatāmības un birokrātijas mazināšanas virzienā.”
   
 • Jau ziņots, ka E-veselības ietvaros paredzētā elektroniskā recepte un darbnespējas lapa saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem ir jāsāk lietot ar šā gada 1. decembri*.  Šīs sistēmas veiksmīgas ieviešanas gadījumā kā ārstiem, tā pacientiem tiks ievērojami samazināts dokumentācijas un veicamo darbību slogs.  
 • E-receptes izrakstīšanai E-veselības sistēmā ir vairākas priekšrocības. Saņemot e-recepti, nav jāuztraucas par ārsta rokraksta salasīšanu vai receptes nozaudēšanu un, lai aptiekā saņemtu medikamentus, nepieciešams tikai uzrādīt personu apliecinošu dokumentu. Informācija par visiem izrakstītajiem medikamentiem pakāpeniski uzkrāsies E-veselības sistēmā, un ikviens pacients to varēs apskatīt, autorizējoties E-veselības portālā www.eveseliba.gov.lv.  
 • E-veselības projekta realizācijas gaitā jau veikts drošības audits, kas apstiprina, ka sistēmā uzkrātie dati ir droši, taču pacientam ir tiesības izvēlēties, vai viņš vēlas, lai dati būtu pieejami ārstam.
   
 • Kā jau informēja Veselības ministrija, 27. oktobrī norisinājās tikšanās ar Latvijas Ārstu biedrības un Nacionālā veselības dienesta pārstāvjiem, kurā tika pārrunāti veicamie pasākumi sekmīgai E-veselības sistēmas ieviešanai, lai sistēma būtu ērta un ātra lietošanā ārstiem.
 • Tikšanās laikā tika panākta vienošanās, ka e-receptes gadījumā no šī gada 1. decembra būtu pieļaujams pilotprojekts, kura ietvaros e-receptes funkcionalitātes lietošana būtu brīvprātīga attiecībā uz valsts kompensējamajiem medikamentiem. Par turpmākajiem soļiem projekta ieviešanā tuvāko dienu laikā tiks spriests ar asociācijām un partneriem, kā arī tiks iesniegts ziņojums valdībā. 

 
*Atbilstoši 2014. gada 11. marta Ministru kabineta noteikumiem Nr.134 “Noteikumi par vienoto veselības nozares elektronisko informācijas sistēmu”.

Informāciju sagatavoja:
Evija Štālberga,
Nacionālā veselības dienesta
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Tālr.: 67045007, 28383970