Pārrunā jautājumus par e-veselības sistēmu

Pārrunā jautājumus par e-veselības sistēmu

03.11.2016
  • 2.novembrī Veselības ministrijā norisinājās sanāksme ar Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas, Nacionālā veselības dienesta, Labklājības ministrijas un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras pārstāvjiem par e-veselības sistēmas ieviešanu.
  • Saistībā ar e-recepti ģimenes ārsti tika informēti, ka Veselības ministrija rosinās grozījumus Ministru kabineta noteikumus, paredzot, ka no 1.decembra tiktu īstenots pilotprojekts, kura laikā e-receptes funkcionalitātes lietošana būtu brīvprātīga attiecībā uz valsts kompensējamajiem medikamentiem. Savukārt parastos recepšu medikamentus varētu turpināt izrakstīt uz papīra receptes. Tāpat tika norādīts, ka recepšu izrakstīšana uz papīra veidlapām saglabāsies arī nākotnē, piemēram, mājas vizītes laikā pie pacienta u.c.gadījumos.
  • Tikšanās laikā tika sniegtas atbildes uz ģimenes ārstu jautājumiem, kas saistās ar e-veselības sistēmas ieviešanu – līguma slēgšanas procesu, pacientu datu drošību, e-darbnespējas lapas (e-DNL) un e-receptes funkcionalitāti, tehniskā atbalsta nodrošinājumu sistēmas lietotājiem, skaidroti līguma (par piekļuvi e-veselības sistēmai) juridiskie aspekti, ārstu lietoto lokālo sistēmu savietojamību ar e-veselības sistēmu, kā arī iezīmēti jautājumi, kurus būtu nepieciešams nākotnē izvērtēt sistēmas uzlabošanai.
  • Jau ziņots, ka no 1.decembra veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem jāstrādā ar e-DNL. E-darbnespējas lapu ieviešana sniegs vairākus ieguvumus gan pacientiem, gan ārstniecības personām, tostarp tā paredz laika resursu un finansiālo ietaupījumu, jo tādejādi tiks nodrošināta elektroniska informācijas apmaiņa starp Valsts ieņēmumu dienestu, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru (VSAA) un darba devēju un līdz ar to noslēgtā darbnespējas lapa nebūs jānes papīra formātā darba devējam. Informācija par noslēgto darbnespējas lapu būs pieejama arī VSAA, ja iedzīvotājs uzrakstīs VSAA iesniegumu par slimības, maternitātes vai cita veida pabalsta saņemšanu.
  • E-veselībā uzkrāsies informācija par visām elektroniski izrakstītajām darbnespējas lapām un pacients varēs tās apskatīties, izdrukāt vai nosūtīt informāciju par atvērto DNL, piemēram, darba devējam. Savukārt ārstiem e-DNL izrakstīšana būs ērtāka un ātrāka kā šobrīd, jo e-DNL vairs nebūs jāaizpilda dati par pacientu (vārds, uzvārds, personas kods u.c.) un ārstu/ārstniecības iestādi, kas izraksta e-DNL. 

Informācijas avots: Veselības ministrija