Fābri pacients Andris: “Šodien notiekošā tiesa ir mana vienīgā cerība dzīvot…”

Fābri pacients Andris: “Šodien notiekošā tiesa ir mana vienīgā cerība dzīvot…”

15.11.2016

  • Gada laikā Latvijā atklāti 22 Fābri slimības pacienti. Lai dzīvotu, viņiem nepieciešama enzīmu aizvietojoša terapija, kas gadā var izmaksāt pat 200 tūkstošus eiro. “Man tādas naudas nav, tāpēc vienīgā cerība ir uz tiesu,” saka Andris. Viņš ir pirmais Fābri slimības pacients, kura prasību par valsts kompensētas terapijas pieejamību šodien izskata Administratīvā rajona tiesa.
  • Ir pagājis gads kopš Andris uzzināja, ka viņa veselības problēmu patiesais cēlonis ir reta ģenētiska slimība, ko sauc par Fābri.
  • Vīrietim ir 55 gadi, un viņš ir viens no 22 Fābri slimības pacientiem Latvijā. Andrim diagnozi atklāja, kad viņš nokļuva slimnīcā ar insultu. Veicot pārbaudes, ārstam radās aizdomas, ka tas nav parasts insults, bet, iespējams, ģenētiskas slimības izraisīts. Vīrietim tika paņemtas asinsanalīzes, un paraugi tika nosūtīti uz Vācijas laboratoriju. Atbilde bija nepārprotama – Andrim ir Fābri slimība.
  • “Tas bija šoks, bet reizē arī izskaidroja to, kāpēc mans organisms nepadevās terapijai, jo pirms tam ārstēju dažādas kaites,” saka Andris. Ārstu konsilijs nolēma, ka vīrietim nepieciešama enzīmu aizvietojoša terapija. Lai to saņemtu, viņš iesniedza visus nepieciešamos dokumentus Nacionālajā veselības dienestā, no kura saņēma atbildi – zāles ir, bet tās jāpērk pašam, jo valsts sedz tikai nelielu daļu no nepieciešamās summas jeb 14 228 eiro. Andris pārsūdzēja lēmumu, taču atbilde bija nemainīga.
  • “Nu nav man tādas naudas! Esmu 2. grupas invalīds, pensija nav liela. Tātad atliek tikai gaidīt, kas notiks tālāk. Vienīgā cerība uz tiesu, kas notiks jau šodien,” piebilst vīrietis.
  • Gaidot un cerot uz terapiju, Andrim nākas sadzīvot ar sāpēm un citām nopietnām veselības problēmām. Viņa organisms ir spiests iztikt tikai ar vienu nieri, tāpat Andrim ir izoperēts aizkuņģa dziedzeris, ir cukura diabēts un artroze jeb kāju locītavu deformācija. Ļoti iespējams, ka tas viss ir organismā trūkstošā enzīma dēļ, kas veicina atkritumvielu uzkrāšanos dažādos organisma audos, un ārstu viedoklis ir vienots – Andrim nepieciešama terapija, lai dzīvotu un viņa slimības padotos ārstēšanai.

Biedrības “Ģenētiski pārmantotu slimību pacientiem un līdzcilvēkiem „Saknes”” vadītājs
Juris Beikmanis
Tālrunis: + 371 26139341