Cieņpilna aprūpe vecumdienās

Cieņpilna aprūpe vecumdienās

19.04.2017

  • Rīgas pilsētas sociālās aprūpes centrs “Gaiļezers” pavisam drīz svinēs savu 30 gadu jubileju. Iestādes Veselības aprūpes nodaļas vadītāja Zita Vonda atklāj, ka pašlaik te savas mājas raduši 400 cilvēki vidēji vecumā ap 70 gadiem. Vienalga, vai klients ir gulošs, vai joprojām aktīvs, viņiem visiem nepieciešama aprūpe.

Mājvieta mūža nogalei

  • Katram ir savs stāsts, kura dēļ mūža nogalē par savu mājvietu jāsauc sociālās aprūpes iestāde, taču vairumam sirmgalvju šī ir labākā iespēja mūža nogalē saņemt cilvēka cienīgu aprūpi. “Protams, psiholoģiski daudziem ir grūti pieņemt faktu, ka viņš vairs nespēj sevi aprūpēt, pat aiziet uz labierīcībām, lai gan visu dzīvi cilvēks bijis aktīvs, ieņēmis labu amatu, ir inteliģents, izglītots, un pēkšņas slimības vai citu apstākļu dēļ tagad viņš kļuvis atkarīgs no citu palīdzības. Mūsu iestādē strādā profesionāls personāls, kas prot atrast individuālu pieeju katram cilvēkam un nereti arī izskaidrot, kāds labums viņam būs no tā, ko piedāvājam. Īpaši, ja runa ir par autiņbiksītēm, ko citi velk nost, jo nespēj pieņemt faktu, ka tās jāvalkā, lai atvieglotu ikdienu,” stāsta Zita Vonda. Viņa piebilst, ka tieši higiēnas preces inkontinencei jeb urīna nesaturēšanai ir tās, ko aprūpes iestāde iepērk visvairāk. “Tikai 10-15% mūsu klientu nav nepieciešamas šīs higiēnas preces, pārējie tās lieto vai nu uz nakti, vai visu laiku. Arī staigājošie cilvēki, jo daļa cieš no vecuma demences, daļai ir kāda cita problēma, kuras dēļ viņi nespēj laikus aiziet uz labierīcībām, tāpat mums ir gados jaunāki klienti ar invaliditāti, un autiņbiksītes ir vienīgais un arī ērtākais veids, kā risināt inkontinences problēmu. Viņi var bez raizēm doties pastaigā vai apmeklēt koncertu,” saka veselības aprūpes nodaļas vadītāja.  

Lēts nav lētāk

  • Autiņbiksītes, ieliktnīši, speciāli ar gēlu piesūcināti cimdi un mitrās šampūnu cepurītes gulošu pacientu aprūpei ir visvairāk lietotās higiēnas preces aprūpes iestādē. Zita Vonda atzīst – šo preču klāsts ir plašs un tikpat daudzveidīgas ir to cenas, taču daudzo pieredzes gadu laikā gūtas atziņas, ko vērts ņemt vērā arī tiem, kuri savus tuviniekus aprūpē mājās. Viņa saka: “Iepērkot lētāko piedāvājumu, ietaupījums neradīsies. Piemēram, ja runājam par autiņbiksītēm, lētākām ir sliktāka uzsūktspēja, daudzas nevar izmantot otrreiz, jo klipsis vairs nelīp un biksītes krīt nost, rezultātā autiņbiksītes ir jāmaina biežāk. Valsts kompensācijas programmas ietvaros cilvēkam diennaktī paredzētas trīs autiņbiksītes. Ja tām ir laba uzsūktspēja, iegādāts pareizs izmērs un biksītes tiek pareizi uzvilktas, trīs vienības diennaktī ir pietiekams skaits. Protams, ja kādam klientam nepieciešams tās biežāk mainīt, mēs to darām, bet autiņbiksīšu kvalitātei ir liela nozīme. Arī tāpēc, ka cilvēks tajās ērtāk jūtas. Mums pat dažreiz klienti paši norāda, ka vienas autiņbiksītes viņiem patīk, bet citas ne. Un patikšanu parasti izpelnās kvalitatīvās autiņbiksītes vai speciālie biksīšu ieliktnīši.”
  • Tāpat Zita Vonda novērojusi, ka, lietojot kvalitatīvas autiņbiksītes, klientiem nerodas alerģiskas reakcijas uz ādas, kā arī tās absorbē urīna smaku, kas esot liela problēma plānākām, lētākām higiēnas precēm. Gulošiem klientiem tiek izmantotas autiņbiksītes ar klipšiem, savukārt staigājošiem – jostbikses, kas uzvelkamas tāpat kā biksītes. “Cilvēkam ir ērti tās novilkt un atkal uzvilkt, kā arī netraucē staigāt. Tāpat ir svarīgi aprūpes līdzekļi gulošu pacientu apmazgāšanai, jo, kā zināms, ziepes un ūdens sausina ādu. Ja cilvēks ir gulošs, viņam āda ir īpaši jutīga, turklāt gados veciem cilvēkiem lielākoties āda jau tāpat ir sausa un problemātiska. Mēs iepērkam krēmziepes, kas nav jānomazgā ar ūdeni, aizsargkrēmus, kas pasargā ādu no mitruma, mitrinošos losjonus, bet gulošiem pacientiem matu mazgāšanai izmantojam speciālas cepurītes, kuras uzvelk, izbužina matus, un tie ir tīri un smaržīgi. Negribētos gulošām sievietēm nogriezt matus ļoti īsus tikai tāpēc, ka viņa nevar tos izmazgāt. Varbūt pēc laiciņa viņa atkal sēdēs, ies ārā,” saka Zita Vonda un piebilst: “Mēs raugāmies, lai būtu dažādība pieejamo higiēnas preču klāstā, jo – kas vienam būs piemērots, otram var nederēt.” 
  • Diennaktī vienam sociālās aprūpes centra klientam atvēlēti aptuveni 16 eiro, un šajā summā ietilpst gan trīsreizēja ēdināšana, gan medikamenti, gan aprūpes piederumi.  “Rīgas pašvaldībā dzīvojošie klienti par uzturēšanos mūsu iestādē vairs nemaksā konkrētu summu diennaktī, kā tas bija iepriekš. Tagad viņi nāk pie mums ar savu pensiju – ja tā ir maza, tad starpību sedz pašvaldība. Mums ir daudz klientu, kuri nāk no patversmes, viņiem pabalsts ir tikai 74 eiro. Runājot par pensijām, 10% no summas paliek cilvēkam kabatas naudai, kuru viņš var tērēt kā tīk. Šeit cilvēks ir paēdis, apģērbts, aprūpēts… Viņam ne par ko nav jāuztraucas,” sarunas beigās saka veselības aprūpes nodaļas vadītāja.