Precīza diagnostika – efektīvāka ārstēšana

Precīza diagnostika – efektīvāka ārstēšana

19.04.2017

 • 2016. gada pavasarī Rīgā savas durvis vēra Nukleārās diagnostikas centrs «MedVision», kas onkoloģiskajiem pacientiem piedāvā izmeklēšanu ar Latvijā unikālu pozitronu emisijas tomogrāfijas (PET/CT) metodi. Šī gada laikā pārbaudes veiktas ievērojamam skaitam cilvēku ar visdažādākajām onkoloģiskajām saslimšanām – gan pacientiem ar limfomu, krūts vēzi, melanomu, gan ar plaušu, olnīcu, zarnu, prostatas un citām vēža formām. 
 • Viens no Nukleārās diagnostikas centra «MedVision» dibinātājiem ir Rīgas Stradiņa universitāte. RSU rektors, profesors Jānis Gardovskis ir pārliecināts, ka centrs ir attaisnojis uz to liktās cerības. Vēl pirms gada Latvija vēža diagnostikas jomā bija ievērojami atpalikusi no citām Eiropas valstīm, liedzot pacientiem mūsdienīgas diagnostikas iespējas. Pateicoties RSU un privāto investoru sadarbībai, nu jau vairāk kā gadu onkoloģiskajiem pacientiem Latvijā ir pieejama viena no progresīvākajām  vēža diagnostikas tehnoloģijām pasaulē – pozitronu emisijas tomogrāfija.
 • Preses konference par “MedVision” pirmā darbības gada rezultātiem, pieredzi pacientu diagnostikā un nākotnes iecerēm notiks 2017. gada 25. aprīlī pulksten 11.00 Gardenes ielā 13, Rīgā.

Preses konferencē piedalīsies:

 • Prof. Jānis Gardovskis, RSU rektors;
 • Vitālijs Skrīvelis, Nukleārās diagnostikas centra “Medvision” vadītājs;
 • Dr. Marika Kalniņa, “MedVision” nukleārās medicīnas ārste, radioloģe-diagnoste;
 • Inese Valdheima, “O FONDS” valdes priekšsēdētāja;
 • Pacienti, kam veikts izmeklējums ar PET/CT.
 • Nukleārās diagnostikas centrs “MedVision” šobrīd ir vienīgā ārstniecības iestāde Latvijā, kas nodrošina vēža diagnostiku ar PET/CT metodi.  
 • “MedVision” vadītājs Vitālijs Skrīvelis: “Aizvadītā gada laikā esam pārliecinājušies, ka PET/CT metodei onkoloģijā nav konkurentu, un pie daudzām diagnozēm un situācijām ārstēšanās procesā tā ir neaizvietojama. Ar vienu PET/CT izmeklējumu iespējams pārbaudīt visu ķermeni, kas ļauj nepieciešamo informāciju – gan par kauliem, gan mīkstajiem audiem, gan orgāniem – iegūt vienā izmeklējuma reizē. Tādējādi pacientam tiek aiztaupīta nepieciešamība veikt virkni citus izmeklējumus, kas vilcina dārgo laiku, bieži vien nevar noteikt precīzu diagnozi un kavē ārstēšanās uzsākšanu. PET/CT ievērojami paātrina lēmuma pieņemšanu par piemērotāko pacienta ārstniecības taktiku un sniedz iespēju uzlabot Latvijas onkoloģisko pacientu ārstēšanas efektivitāti.”
 • Atšķirībā no citām vizuālās diagnostikas metodēm, PET/CT spēj ne tikai atklāt audzēju pēc redzamām izmaiņām audos, bet arī novērtēt audzēja funkcionālo dabu. Pateicoties šīs metodes augstajai sensitivitātei, iespējams ļoti precīzi un agrīni atklāt sīkus vēža šūnu perēklīšus, noteikt slimības stadiju (izplatību), ieraudzīt visas metastāzes, novērtēt, vai pielietotā ķīmijterapija bijusi efektīva, vai vēzis nav atgriezies pēc ārstēšanās, saņemt  atbildi neskaidru diagnožu gadījumos, kā arī citu medicīniski svarīgu informāciju, kas palīdz ārstam piemeklēt konkrētajam onkoloģiskajam pacientam precīzu tālākās ārstēšanas taktiku. 
 • Analizējot aizvadītā darbības gada rezultātus, redzams, ka biežākie iemesli, kāpēc veikta PET/CT diagnostika, ir terapijas efektivitātes izvērtēšana un recidīva izslēgšana. “MedVision” pacientu izmeklējuma rezultāti ir apliecinājuši arī pasaulē zināmo statistiku, t.i., aptuveni 30-40% pacientu pēc PET/CT izmeklējuma tiek mainīta tālākā ārstēšanas taktika – tiek atlikta operācija, koriģēts zāļu daudzums, to lietošanas ilgums vai medikaments vispār tiek atcelts. 
 • Savukārt, trešdaļai pacientu, kam veikta ķīmijterapijas efektivitātes pārbaude, izmeklējumā konstatēts, ka pielietotās zāles iedarbojušās tikai daļēji vai nav bijušas efektīvas vispār, un tās ir jāmaina pret citām. Tas glābj pacientu no nepiemērotu zāļu patēriņa, un ārstam ir iespēja piemeklēt citu, konkrētajam pacientam efektīvāku ķīmijterapiju. Šajā situācijā ieguvēji ir ne tikai pacienti, bet arī valsts budžets – laikus apturot nevajadzīgu un dārgu valsts kompensējamo ķīmijterapijas zāļu patēriņu, tiek ievērojami taupīti veselības aprūpei atvēlētie finanšu līdzekļi, un tos iespējams novirzīt citiem mērķiem. 

Par Nukleārās diagnostikas centru “MedVision” 

 • Nukleārās diagnostikas centrs “MedVision” specializējas onkoloģisko slimību attēldiagnostikā izmantojot pozitronu emisijas tomogrāfijas/datortomogrāfijas (PET/CT) tehnoloģiju, nodrošina PET/CT izmeklējuma attēla interpretēšanu, ārsta radiologa-diagnosta slēdzienu, kā arī ārsta-onkologa konsultāciju. 

“MedVision” ir SIA “Nukleārās medicīnas centrs” meitasuzņēmums. 

Plašāka informācija par preses konferenci:

Laura Zvirbule, 29433720, [email protected]