Esošie un topošie ārsti izglītosies otrajā reto slimību konferencē

Esošie un topošie ārsti izglītosies otrajā reto slimību konferencē

20.04.2017

  • Šo sestdien, 22. aprīlī, esošie un topošie ārsti pulcēsies Rīgas Stradiņa universitātes aulā, kur  laikā no plkst. no 11.00-14.00 notiks Latvijas Otrā reto slimību konference. To sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitāti organizē Latvijas Reto slimību speciālistu asociācija (RSSA), un tās vadītājs kardiologs Andris Skride norāda, ka, pateicoties entuziastiem, reto slimību nozare Latvijā turpina attīsties. Maziem, bet drošiem soļiem.  
  • Pirmā Latvijas reto slimību konference notika pērn oktobrī, un atsaucība bija liela gan esošo ārstu speciālistu, gan topošo dakteru vidū. RSU aulā brīvu vietu nebija, un tikpat apmeklēta solās būt arī Latvijas Otrā reto slimību konference, kuras laikā ikviens interesents varēs iegūt teorētiskas un praktiskas zināšanas par retajām slimībām, to diagnostikas un ārstēšanas iespējām. Lekcijas veidā tiks sniegts ieskats par miokardītu un iekaisīgām kardiomiopātijām, prezentēti Fābri slimības un Idiopātiskas plaušu fibrozes diagnostikas algoritmi, kā arī apskatīti vairāku reto slimību klīniskie gadījumi – Pompes slimība, Plaušu hipertensija, Hereditāra angioedēma, Androgēnu rezistences sindroms. 

Tiks diskutēts par jau paveikto katrā nozarē un nākotnē darāmo.  

  • “Mūs, konferences organizētājus, iepriecina un pat pārsteidz speciālistu interese par reto slimību jomu – konference oktobrī pulcēja vairāk kā 500 dalībniekus no visas Latvijas. Sākotnēji plānojām rīkot mazāka izmēra konferenci, bet lielā interese no dalībnieku puses mūs pārliecināja, ka konference jāveido maksimāli pieejama tiem, kuriem ir vēlme uzzināt par balto plankumu Latvijas medicīnā – retajām slimībām,” stāsta dr. Andris Skride: “Pateicoties ārstu zināšanām un pieejamajām izmeklējumu metodēm, šodien mēs varam diagnosticēt tās slimības, no kurām cilvēki agrāk nomira, taču neviens nezināja –  kāpēc? Un šodien vairākas retās slimības ir iespējams ne vien diagnosticēt, bet arī ārstēt, sniedzot cilvēkam iespēju pilnvērtīgi dzīvot līdz sirmam vecumam.” 
  • “Latvijas Otrā reto slimību konference ” notiks  2017. gada 22. aprīlī, Rīgas Stradiņa Universitātes aulā,  Dzirciema ielā 16, Rīgā.

Plašāka informācija par konferenci – RSSA mājas lapā: http://www.rssa.lv/reto-slimibu-konferences/

  • Ārstu izglītošanos atzinīgi vērtē Ģenētiski pārmantoto slimību biedrības “Saknes” vadītājs Juris Beikmanis: “Piemērs ir Fābri slimība – ja pirms nepilniem diviem gadiem Latvijā vēl nebija neviena pacienta ar šādu diagnozi, tad šobrīd tie ir gandrīz 30 cilvēki. Tas liecina par to, ka ārsti izglītojas, spēj atpazīt Fābri slimību un līdzekļi, kas tika izmantoti nepamatoti, apārstējot blaknes, ļauj iegādāties tos medikamentus, kas patiešām ārstē konkrēto slimību. Tā esošais finansējums tiek izmantots efektīvi.”
  • Jāpiebilst, ka pasaulē kopumā ir ap 8000 reto slimību, no kurām Latvijā reģistrētas tikai 580 – liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati. Līdz šim reto slimību pacienti bijuši pabērna lomā: trūka un trūkst joprojām medikamenti, speciālistu pieejamība ir vāja, nebija arī reto slimību centra un pacientu reģistra, kas ļautu saprast patieso situāciju valstī reto slimību jomā un spert vajadzīgos soļus, lai kaut ko darītu lietas labā. Šī gada laikā plānots izveidot Reto slimību centru, kas atradīsies Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas paspārnē. Tas nozīmē, ka pēc daudzu gadu garumā notikušajām diskusijām taps arī reto slimību pacientu uzskaite. “Tā ir ļoti nepieciešama, jo, zinot viņu skaitu un diagnozes, Veselības ministrija var konkrētāk plānot budžetu,” piebilst Juris Beikmanis.  

 Plašāka informācija pacientiem par ģenētiski pārmantotām slimībām www.saknes.lv.