Iedzīvotāji izprot zāļu aktīvās vielas nozīmi un meklē alternatīvas zāles ar to pašu vielu

Iedzīvotāji izprot zāļu aktīvās vielas nozīmi un meklē alternatīvas zāles ar to pašu vielu

05.05.2017

  • Zāļu valsts aģentūra, veicot aptauju, noskaidroja, ka iedzīvotāji pirms zāļu iegādes aptiekā pievērš uzmanību būtiskai informācijai par zālēm – kāda ir zāļu aktīvā viela1 un vai ar šo vielu ir pieejamas citas zāles par zemāku cenu. Tas liecina arī, ka pacienti arvien aktīvāk iesaistās savā ārstniecības procesā.
  • Kā rāda Zāļu valsts aģentūras tīmekļa vietnē un sociālās saziņas vietnē Twitter veiktā aptauja2, pirms došanās uz aptieku lielākā daļa respondentu – 60% pievērš uzmanību ārsta izrakstīto zāļu aktīvās vielas nosaukumam un ir noskaņoti jautāt farmaceitam aptiekā par alternatīvām, cenas ziņā pieejamākām zālēm. Tāpat 17% respondentu uzskata, ka ir svarīgi noskaidrot zāļu aktīvo vielu gadījumos, ja aptiekā jāizvēlas, kuras bezrecepšu zāles iegādāties. Savukārt 17% respondentu noskaidro, kura zāļu viela ārstēs konkrēto slimību, un 5% respondentu vēlas pārliecināties par zāļu sastāvu, proti, kas ir aktīvā viela un kādas papildu sastāvdaļas pievienotas. Tikai 1% aptaujas dalībnieku norādīja, ka nav svarīgi zināt zāļu aktīvo vielu.
  • Lai pacients varētu izdarīt objektīvu un finansiāli izdevīgu izvēli, kuras zāles iegādāties, ir nepieciešama saruna ar ārstu vai farmaceita konsultācija. Ja ārsts nav noteicis citādi, farmaceits var ieteikt, bet pacients izvēlēties lētākas zāles. Tāpat pacients Zāļu valsts aģentūras tīmekļa vietnē www.zva.gov.lv/zalu-registrs var patstāvīgi iegūt informāciju par lētāko medikamentu no tirgū esošajiem analogiem, meklēt visu Latvijā reģistrēto zāļu lietošanas instrukcijas, cenas un citu informāciju.
  • Zāļu valsts aģentūra sadarbībā ar biedrību “Veselības projekti Latvijai” 2017. gada martā un aprīlī īsteno informatīvu kampaņu par iespējām no plašā zāļu klāsta izvēlēties vairākas alternatīvas zāles ar to pašu aktīvo vielu, bet atšķirīgu cenu. Kampaņas materiāli ir pieejami arī tīmekļa vietnē www.generiskaszales.lv

1 aktīvā viela — jebkura viela vai vielu salikums, ko paredzēts izmantot zāļu ražošanā un zāļu izgatavošanā aptiekā un kas kļūst par zāļu aktīvo sastāvdaļu, kura paredzēta farmakoloģiskas, imunoloģiskas vai metaboliskas darbības izraisīšanai, lai atjaunotu, uzlabotu vai pārveidotu fizioloģiskās funkcijas vai noteiktu medicīnisko diagnozi
2 aptauja — tīmekļa vietnes www.zva.gov.lv un Twitter aptaujā piedalījās 109 respondenti

Informācijas avots: Zāļu valsts aģentūra