Valdis Zatlers: “Kvalitatīva ārstēšana nozīmē ilgāku mūžu!”

Valdis Zatlers: “Kvalitatīva ārstēšana nozīmē ilgāku mūžu!”

05.05.2017

 • “Vēzis ir hroniska slimība, tāpat kā sirds mazspēja, diabēts un citas, taču kvalitatīva ārstēšana nozīmē ilgāku mūžu,” Nukleārās diagnostikas centra “Medvision” rīkotajā preses konferencē sacīja eksprezidents, ārsts Valdis Zatlers, uzsverot pozitronu emisijas tomogrāfijas (PET/CT) nozīmību onkoloģisku pacientu ārstēšanas taktikas izvēlē.
 • Nukleārās diagnostikas centrs “Medvision” savas durvis pacientiem atvēra pērnā gada 6.aprīlī, un gada laikā PET/CT izmeklējums veikts vairāk nekā 300 vēža pacientiem. Savas slimības dēļ, arī Valdis Zatlers jau vairākkārt veicis šo izmeklējumu.
 • PET/CT izmeklējums ir īpaša metode, kas atšķirībā no citām vizuālās diagnostikas metodēm, spēj ne tikai atklāt audzēju pēc redzamām izmaiņām audos, bet arī novērtēt audzēja funkcionālo dabu. Pateicoties šīs metodes augstajai sensitivitātei, iespējams ļoti precīzi un agrīni atklāt sīkus vēža šūnu perēklīšus, noteikt slimības stadiju (audzēja izplatību), ieraudzīt visas metastāzes, novērtēt, vai pielietotā ķīmijterapija bijusi efektīva, vai vēzis nav atgriezies pēc ārstēšanās, saņemt  atbildi neskaidru diagnožu gadījumos, kā arī citu medicīniski svarīgu informāciju, kas palīdz ārstam piemeklēt konkrētajam onkoloģiskajam pacientam piemērotāko tālākās ārstēšanas taktiku.
 • Valdis Zatlers atzīst – viņam pēc izmeklējuma veikšanas mainīta ārstēšanas taktika: “Ir ļoti svarīgi, cik precīza ir ārstēšana. Nespēju iedomāties prostatas vēža ārstēšanu bez iepriekš veikta PET/CT izmeklējuma.”
 • Viens no Nukleārās diagnostikas centra “Medvision” dibinātājiem ir Rīgas Stradiņa universitāte. RSU rektors, profesors Jānis Gardovskis uzsvēra, ka vēl pirms gada Latvija vēža diagnostikas jomā bija ievērojami, vismaz par 15 gadiem, atpalikusi no citām Eiropas valstīm, liedzot pacientiem mūsdienīgas diagnostikas iespējas, taču tagad Latvijā ir pieejama viena no progresīvākajām vēža diagnostikas tehnoloģijām pasaulē – pozitronu emisijas tomogrāfija.
 • PET/CT izmeklējums veikts arī Ivo, kuram pirms apmēram diviem gadiem atklāja Nehodžkina limfomu – vēzi, kas veidojas limfātiskajā sistēmā. Viņš pauda: “Esmu viens no pirmajiem pacientiem, kam Latvijā tika veikts PET/CT izmeklējums. Dakteris man to ieteica kā vienīgo iespēju, lai pārliecinātos par terapijas efektivitāti. Priecājos, ka tagad PET/CT var veikt tepat, Latvijā, jo brauciens uz ārvalstīm ievērojami sadārdzina šo procesu. Man bija Nehodžkina folikulāra limfoma 3.stadijā, taču izmeklējuma rezultāti uzrādīja, ka ārstēšana bijusi efektīva un iestājusies slimības remisija.”
 • Savukārt Ivetai šķietami nevainīga cistas izņemšanas operācija no olnīcas izvērtās par ļaunu murgu. Histoloģiskās analīzes uzrādīja, ka olnīcā bija nevis cista, bet ļaundabīgs audzējs. “Sekoja vēl viena, lielāka operācija, ķīmijterapija un pēc tam vajadzēja iegūt precīzus rezultātus, ka ne audzēja šūnas, ne metastāzes nav organismā. PET/CT noskenē pilnīgi visu ķermeni. Nav šaubu, ka kāda vieta organismā paliek neapskatīta. Esmu vesela, bet gribu uzsvērt, ka šis izmeklējums, manuprāt, ir vajadzīgs katram onkoloģijas pacientam. Man asins analīzēs neuzrādīja, ka ieperinājies audzējs, taču realitāte bija cita. Labi, ka ir tik smalkas tehnoloģijas, ar kuru palīdzību iespējams iegūt precīzus un patiesus rezultātus,” pauda Iveta.
 • Nukleārās diagnostikas centra “Medvision” vadītājs Vitālijs Skrīvelis ir pārliecināts, ka dažu audzēju gadījumā PET/CT metode ir vienīgā, kas spēj dot skaidru atbildi par audzēja aktivitāti un precīzu atrašanās vietu, lai nozīmētu precīzu ārstēšanas taktiku. Šī iemesla dēļ PET/CT būtu nepieciešams iekļaut valsts apmaksāto diagnostisko izmeklējumu sarakstā: “Aizvadītā gada laikā esam pārliecinājušies, ka PET/CT metodei onkoloģijā nav konkurentu, un pie daudzām diagnozēm un situācijām ārstēšanās procesā tā ir neaizvietojama. Ar vienu PET/CT izmeklējumu iespējams pārbaudīt visu ķermeni, kas ļauj nepieciešamo informāciju – gan par kauliem, gan mīkstajiem audiem, gan orgāniem – iegūt vienā izmeklējuma reizē. Tādējādi pacientam tiek aiztaupīta nepieciešamība veikt virkni citus izmeklējumus, kas vilcina dārgo laiku, bieži vien nevar noteikt precīzu diagnozi un kavē ārstēšanās uzsākšanu. Turklāt, papildinot onkoloģisko pacientu līdzšinējo ārstēšanu ar PET/CT diagnostiku, iespējams izvairīties no neefektīvu un dārgu ķīmijterapijas preparātu lietošanas, novērst nevajadzīgas ķirurģiskas operācijas un citas dārgas  ārstēšanas metodes, kas tādējādi ievērojami ekonomētu valsts atvēlēto finansējumu un individualizētu pacientu ārstēšanu.”
 • Kā pauda dr. Marika Kalniņa, nukleārās medicīnas ārste, radioloģe-diagnoste, PET/CT ir sava veida 3D attēls, kas palīdz raksturot audzēju, noteikt slimības izplatību, ieraudzīt metastāzes, novērot pielietotās terapijas efektivitāti, precīzi plānot biopsiju un staru terapiju, nereti arī operāciju. Šī gada laikā diagnostikas centra praksē bijuši vairāki gadījumi, kad citi izmeklējumi neuzrāda slimības izplatību, taču PET/CT rezultāts bijis neapgāžams. Piemēram, kādai 47 gadus vecai sievietei pēc izārstēšanās no krūts vēža pat scintigrāfijas izmeklējums neko sliktu neuzrādīja, taču PET/CT iegūtais rezultāts liecināja – slimība izplatījusies kaulos. Protams, šāds rezultāts uzreiz maina akcentus, un ir skaidrs, ka pacientam nepieciešama turpmāka ārstēšana.
 • Līdzīgi kā dati pasaulē, arī Latvijā iegūtie parāda, ka aptuveni 30-40% pacientu  pēc PET/CT izmeklējuma tiek mainīta tālākā ārstēšanas taktika – tiek atlikta operācija, koriģēts zāļu daudzums, to lietošanas ilgums vai konkrētais medikaments vispār tiek atcelts un tiek piemeklēts cits, efektīvāks. Trešdaļai pacientu, kam veikta ķīmijterapijas efektivitātes pārbaude, izmeklējumā konstatēts, ka pielietotās zāles iedarbojušās tikai daļēji vai nav bijušas efektīvas vispār, un tās ir jāmaina pret citām. Tas glābj pacientu no nepiemērotu zāļu patēriņa, un ārstam ir iespēja piemeklēt citu, konkrētajam pacientam efektīvāku ķīmijterapiju. Ieguvēji ir ne tikai pacienti, bet arī valsts budžets – laikus apturot nevajadzīgu un dārgu valsts kompensējamo ķīmijterapijas zāļu patēriņu, tiek ievērojami taupīti veselības aprūpei atvēlētie finanšu līdzekļi, un tos iespējams novirzīt citiem mērķiem – efektīvākai ārstēšanai.

Atbalsts mazturīgiem onkoloģijas pacientiem Latvijā

 • No 2017.gada maija onkoloģijas pacientiem, kuriem mēneša ienākumi ir zem 800,00 eiro, ir iespēja pieteikties atbalsta saņemšanai “O Fonds”, lai pēc ārsta norīkojuma, veiktu PET/CT izmeklējumu. “O Fonds” mērķis ir sniegt atbalstu mazturīgiem Latvijas iedzīvotājiem, kurus skārusi onkoloģiska saslimšana. Fonds turpina 2005.gadā izveidotā “Latvijas kopienu iniciatīvas fonds” darbību, to sašaurinot, lai sniegtu praktisku atbalstu Latvijas iedzīvotājiem, kuriem ir finansiālas grūtības brīdī, kad piemeklējusi onkoloģiska saslimšana.
 • “O Fonds” valdes priekšsēdētāja Inese Valdheima: “Šī gada 30.martā tika veikta Fonda nosaukuma maiņa, un mums jau ir izveidojusies veiksmīga sadarbība ar Nukleārās diagnostikas centru “Medvision”. Onkoloģijas pacientiem, kuriem nepieciešams veikt PET/CT izmeklējumu, taču viņam nav iespēju segt lielās izmaksas, kas ir no 1000 – 1300 eiro, Fonds sniegs līdz 500 eiro lielu atbalstu. Atsevišķos gadījumos, ja pacients piekritīs publiskai ziedojumu vākšanas kampaņai, iespējams, tiks sniegts atbalsts arī par lielāku summu.”
 • Atbalsta saņemšanai var pieteikties, aizpildot “O fonds” mājas lapā pieejamo pieteikuma anketu (http://ofonds.lv/lv/atbalsta-sanemejiem/iedzivotajiem/). Papildus nepieciešams iesniegt izmeklējumu vai ārstniecības nepieciešamību apliecinošus dokumentus, personu apliecinošus dokumentus, kā arī konta izdruku par pēdējiem trīs mēnešiem. Visus pieteikumus izvērtēs komisija – ārsts onkologs un fonda pārstāvis.

Par Nukleārās diagnostikas centru “Medvision”

 • Nukleārās diagnostikas centrs “Medvision” specializējas onkoloģisko slimību attēldiagnostikā, izmantojot pozitronu emisijas tomogrāfijas/datortomogrāfijas (PET/CT) tehnoloģiju, nodrošina PET/CT izmeklējuma attēla interpretēšanu, ārsta radiologa-diagnosta slēdzienu, kā arī ārsta-onkologa konsultāciju.
 • “MedVision” ir SIA “Nukleārās medicīnas centrs” meitasuzņēmums.

Plašāka informācija:

Ilze Skrīvele

Iskrivele@rnmc.lc

26466681