“Mīli savu sirdi! Atpazīsti un rīkojies!” – informatīvu lekciju cikls reģionos

“Mīli savu sirdi! Atpazīsti un rīkojies!” – informatīvu lekciju cikls reģionos

17.10.2017

  • Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) rīko lekciju ciklu Latvijas reģionos, ar mērķi pievērst uzmanību akūta miokarda infarkta un insulta simptomiem, to atpazīšanai un rīcībai. Lekcijas paredzētas Kuldīgā (18.oktorbrī plkst. 15.00 Kuldīgas domes zālē, Baznīcas ielā 1), Daugavpilī (23.oktobrī plkst. 13.15 Daugavpils pilsētas domes zālē, Krišjāņa Valdemāra ielā 1),  Bauskā (24.oktobrī), Valmierā (25.oktobrī) un Jelgavā (26.oktobrī).
  • Lekcijās piedalīsies ārsts speciālists, kurš stāstīs par insulta un miokarda infarkta pazīmēm, kā tās atpazīt, kā pareizi rīkoties, kādas var būt sekas, ja nerīkojas pietiekoši ātri. Tāpat lekcijās piedalīsies neatliekamās medicīniskās palīdzības pārstāvji, lai informētu par to, kas jāņem vērā, lai pēc iespējas efektīvāk nodrošinātu dienesta mediķu ierašanos pie pacienta. Lekcijās tiks demonstrēti video stāsti “Kā atpazīt infarktu?” un “Kā atpazīt insultu?”.
  • Miokarda infarkts un insults joprojām ir viens no biežākajiem invaliditātes vai nāves cēloņiem Latvijā, bet infarkta un insulta simptomu atpazīšana un nekavējoša rīcība, var glābt cilvēka dzīvību. Latvijas Neirologu biedrības valdes priekšsēdētājas  prof. Evija Miglāne uzsver, ka insulta gadījumā notiek smadzeņu bojājums, līdz ar to cieš noteiktas funkcijas, ko nodrošina smadzenes – runāšana, kustībspēja, koordinācija. Šos simptomus ir viegli atpazīt, ja tiem pievērš uzmanību.  Insulta gadījumā svarīgas ir pirmās četras stundas pēc simptomu parādīšanās, kad var efektīvi palīdzēt, sniedzot ātru medicīnisko palīdzību.
  • Latvijas Kardiologu biedrības valdes priekšsēdētājs prof. Andrejs Ērglis uzsver, ka ļoti svarīgi ir dzīvot veselīgi, lai nepieļautu infarkta rašanās iespējamību, tomēr, ja tas notiek, tad svarīgi atpazīt un zināt, ka slikta dūša, galvas reibonis, sāpes sirds rajonā aiz krūšu kaula, ir infarkta pazīmes un nekavējoties jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.
  • Sociālo kampaņu “Mīli savu sirdi! Atpazīsti un rīkojies!” īsteno SPKC, sadarbībā ar Veselības ministriju, Latvijas Neirologu biedrību un Latvijas Kardiologu biedrību.  Kampaņas informatīvie materiāli pieejami www.spkc.gov.lv.

Informācijas avots: Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC)