Stradiņa slimnīca pilnībā ievieš elektroniskās darbnespējas lapas

Stradiņa slimnīca pilnībā ievieš elektroniskās darbnespējas lapas

07.11.2017

Sākot ar šī gada 1. novembri, Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca pilnībā pāriet no papīra formāta darbnespējas lapām uz elektronisko darbnespējas lapu izveidi.

  • Slimnīcā mēnesī tiek izrakstītas vidēji 1700 līdz 1900 darbnespējas lapas, skaitot A un B lapas kopā. Sagatavošanās darbi elektronisko darbnespējas lapu ieviešanai tika uzsākti jau pagājušajā gadā. Lai arī Ministru kabineta noteikumi nosaka, ka elektroniskās darbnespējas lapas obligāti jāsāk lietot ar 2018. gada 1. janvāri, Slimnīca bija noteikusi pārejas periodu no šī gada 1. oktobra līdz 31. oktobrim, paredzot, ka darbnespējas lapu var izrakstīt gan papīra, gan elektroniskajā slimnīcas informācijas sistēmā. Pārejas periodā novērots, ka ārsti arvien vairāk izrakstīja e-darbnespējas lapas, jo oktobrī tika izrakstītas vairs tikai 400 darbnespējas lapas papīra formātā. Pirmā e-darbnespējas lapa slimnīcas informācijas sistēmā tika sekmīgi izveidota 2017. gada 5. jūlijā, bet oktobrī korekti tika izrakstītas jau 705 e-darbnespējas lapas.
  • Izmaiņas skar arī darba organizāciju – ja līdz šim darbnespējas lapu tehniskajā aizpildīšanā bija iesaistīts atbalsta personāls, tad šobrīd elektronisko formu informācijas sistēmā aizpilda ārstējošais ārsts. Ārstiem tika organizētas apmācības, kā arī izstrādātas instrukcijas un sagatavoti biežāk uzdotie jautājumi par elektronisko darbnespējas lapu lietošanu. Slimnīcai vairs nebūs arī  jāiepērk veidlapas darbnespējas lapām.
  • Slimnīca atbalsta e-veselības ieviešanu un aicina arī citus to izmantot plašāk, jo tikai tad būs iespējams novērtēt e-veselības priekšrocības un novērst sarežģījumus, kas var rasties, ja tiek izmantota gan papīra gan elektroniskā sistēma. Piemēram, ja iepriekšējā slimības lapa izrakstīta papīra formātā, tad lapas pagarinājumu izrakstīt elektroniski varētu būt apgrūtinoši, jo pacients var aizmirst detaļas, kas norādītas papīra veidlapā.
  • Sākot ar 1. novembri ārsti Stradiņa slimnīcā izrakstīs tikai elektroniskās darbnespējas lapas, kuras būs iespējams arī izdrukāt, ja pacients lūgs papīra izdruku. Darba devēji izveidotajām e-darbnespējas lapām varēs piekļūt, izmantojot Valsts Ieņēmumu dienesta Elektronisko deklarēšanās sistēmu.

Informācijas avots: Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca