13. martā Glaukomas diena Stradiņa slimnīcā – bezmaksas acu spiediena pārbaude

13. martā Glaukomas diena Stradiņa slimnīcā – bezmaksas acu spiediena pārbaude

13.03.2018

Domājot par slimībām, no kurām ikviens gribētu izvairīties, parasti min vēzi vai sirdskaites. Tomēr mūsdienu cilvēka dzīves kvalitāti un iespējas izmantot jaunāko tehnoloģiju piedāvātās iespējas lielā mērā nosaka redzes kvalitāte. Tādēļ  katram cilvēkam  svarīgi regulāri sekot acu veselības stāvoklim.

  • Viena no slimībām, kas piezogas nemanot un neatgriezeniski bojā dzīves kvalitāti, ir glaukoma. Tā ir hroniska progresējoša acu slimība, kuru savlaicīgi neārstējot rodas neatgriezenisks redzes zudums. Neraugoties uz būtiskiem sasniegumiem oftalmoloģijā, joprojām daudzi cilvēki zaudē redzi glaukomas dēļ.  
  • Kā atpazīt pirmos glaukomas simptomus, to savlaicīgi diagnosticēt un ārstēt, lai izvairītos no slimības radītajiem postījumiem? Kas jāzina par profilaksi? Ko jautāt savam acu ārstam? Par šo visu klausītājiem būs iespēja uzzināt bezmaksas lekcijās 13. martā plkst. 15.00 – 18.00 Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā, A korpusa 1.stāvā, vestibilā. Pasākums tiek rīkots Pasaules Glaukomas nedēļas ietvaros. 
  • Lai zināšanas pārbaudītu arī praksē, lekciju apmeklētājiem būs iespēja bez maksas pārbaudīt arī acu spiedienu. Paula Stradiņa KUS Oftalmoloģijas klīnikas vadītāja prof. Guna Laganovska teic, ka pilna acu pārbaude jāveic vismaz reizi divos gados, bet pēc 60 gadu vecuma – reizi gadā.  Pacientiem jāpārbauda redzes asums, jākoriģē atbilstošas brilles, jāmēra acu spiediens, jānosaka redzes lauks. 
  • Parasti glaukoma piezogas nemanot, taču daudzi slimnieki jau slimības sākotnējās stadijās sūdzas par  redzes miglošanos, diskomforta sajūtu acī, redzes pasliktināšanos, redzes lauka defektiem.  Būtiski ir savlaicīgi diagnosticēt glaukomu  un  uzsākt  spiediena pazemināšanas terapiju. Ja medikamentozā terapija nedod efektu, jāpielieto lāzerterapija vai jāveic operācija.  
  • Ikvienam glaukomas slimniekam ir jāapzinās cik smaga ir šī slimība, un rūpīgi jāseko acu ārsta norādījumiem: regulāri jāpilina acu pilieni, kā arī  regulāri jāierodas pie ārsta, lai kontrolētu acu spiedienu, noteiktu redzes lauku, un novērtētu  glaukomas procesa kompensācijas pakāpi. Tomēr, jo laicīgāk šī slimība tiek atklāta, jo veiksmīgāk tā pakļaujas ārstēšanai un jo labāku rezultātu iespējams sasniegt.

Aicinām piedalīties Glaukomas nedēļas pasākumos un kopā rūpēties par acu veselību!

Lekciju plāns: 
1.    Kas ir glaukoma
2.    Glaukomas diagnostika 
3.    Glaukomas ārstēšanas metodes

Informācijas avots: Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca