KĀ SEVI PASARGĀT NO ĒRCES PIESŪKŠANĀS?

KĀ SEVI PASARGĀT NO ĒRCES PIESŪKŠANĀS?

06.04.2018

 1. Atgriežoties mājās nekavējoties nomaini apģērbu, pārbaudi sevi un nomazgājies dušā.
 2. Pēc uzturēšanās brīvā dabā, pat ja tas ir Tavs piemājas dārzs, ik dienu pārbaudi, vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērces, īpašu uzmanību pievēršot noteiktām ķermeņa daļām.

Buklets pieejams šeit:

Neaizmirsti par mājdzīvniekiem!

 • Arī mājdzīvnieki var atnest ērces mājās, tāpēc regulāri pārbaudi savu suni, kaķi, kā arī mājdzīvniekiem izmanto pretērču līdzekļus (skaustā pilināmus vai kaklasiksnas), kas atbaida un nogalina ērces pirms tās paspēj piesūkties.

Ja ērce ir piesūkusies, tā jānoņem pareizi un pēc iespējas ātrāk:

 1. Vietu, kur ērce piesūkusies, dezinficē ar spirtu vai degvīnu.
 2. Ar pinceti satver ērci pēc iespējas tuvāk ādai un lēni, cenšoties nesaspiest ērces ķermeni, ar apļveida kustību (kā skrūvējot) – izvelc ērci.
 3. Ja pincete nav pieejama, ap ērces snuķīti, pēc iespējas tuvāk ādai, apsien diega cilpu un, velkot aiz diega galiem, ērci izņem. Koduma brūci dezinficē un rokas nomazgā ar ūdeni un ziepēm.
 • Vēlams vienu mēnesi pēc ērces piesūkšanās lietot vairāk vitamīnu, īpaši C vitamīnu, kā arī vairāk šķidrumu, izvairīties no saaukstēšanās, pārmērīgās sauļošanās, alkohola lietošanas un intensīvas fiziskas slodzes.
 • Personām, kas pēc ērces koduma inficējušās ar ērču encefalīta vīrusu, 1-3 nedēļu laikā var novērot gripai līdzīgus simptomus – paaugstinātu temperatūru, galvassāpes un sāpes ķermenī, kas saglabājas apmēram vienu nedēļu. Ja parādās pirmie slimības simptomi, nekavējoties jāvēršas pie ārsta.

Ērču daudzumu iespējams samazināt, sakopjot apkārtējo vidi:

 1. Regulāri nopļauj zāli un izcērt krūmus ap māju un tuvākajā apkārtnē.
 2. Neatstāj sagrābto lapu kaudzes, kokus un zarus pagalmā – tur var iemitināties dzīvnieki (peles, žurkas u.c.), no kuriem ērces barojas.
 3. Vietās, kur zālājs robežojas ar mežainām teritorijām izkaisi skaidas vai granti. Tas var veicināt ērču skaita samazināšanos zālienā.
 4. Bērnu rotaļu laukumu izvieto drošā attālumā no krūmiem, atvērtā, saulainā vietā.
 • Latvijā ir sastopamas divas ērču sugas, kas pārnēsā cilvēkiem bīstamas infekcijas slimības – ērču encefalītu, Laimas slimību un citas slimības. No ērču encefalīta Tu vari sevi pasargāt vakcinējoties, bet vienīgais veids, kā sevi pasargāt no saslimšanas ar Laimas slimību un citām ērču pārnestām slimībām, ir izvairīties no ērces piesūkšanās.
 • Ievērojot noteiktus piesardzības pasākumus, Tu vari ērci laicīgi pamanīt un sevi pasargāt no ērces piesūkšanās.

Zini vietas, kurās ērces ir sastopamas

 • Ērces ir sastopamas mežos, krūmājos, izcirtumos, nekoptās pļavās un to tuvumā. Tomēr jābūt modram ne tikai dodoties mežā – ar ērcēm Tu vari sastapties arī uzturoties dārzā mājas tuvumā vai pastaigājoties parkā, kur ir neizpļauta zāle.

Izvēlies piemērotu apģērbu un pielāgo apģērbu tā, lai ērces nevarētu zem tā pakļūt

 • Dodoties brīvā dabā, izvēlies gaišas krāsas apģērbu uz kura ērces ir labi saskatāmas, velc kreklu vai blūzi ar cieši pieguļošām piedurknēm un pieguļošu apkakli. Izvēlies apģērbu no sintētiska, slidena auduma – pie tā ērcei ir grūtāk pieķerties un ērci ir vieglāk pamanīt un notraukt.
 1. Bikšu galus liec zeķēs vai zābakos, jo ērces visbiežāk pieķeras pie kājām
 2. Apsedz galvu un matus ar cepuri, lakatu vai kapuci, jo pieliecoties ērces var ieķerties matos.
 3. Atrodoties dabā, ik pa laikam apskati sevi un bērnus, īpaši pievēršot uzmanību kājām, un notrauc no apģērba ērces.

Uz apģērba un apaviem izsmidzini aizsardzības līdzekli pret insektiem, tai skaitā ērcēm

 • Ādu apsmidzini minimāli un vienmēr atceries to nomazgāt, atgriežoties telpās. Aizsardzības līdzeklis nebūs efektīvs, ja apģērbs nebūs pielāgots tā, lai ērces zem tā nevarētu pakļūt.

Informācijas avots: Slimību profilakses un kontroles centrs