Eiropā sāk metotreksātu saturošu zāļu drošuma vērtēšanu

Eiropā sāk metotreksātu saturošu zāļu drošuma vērtēšanu

17.04.2018

Pārskatīs dozēšanas kļūdu risku

  • Informējam, ka Eiropas Zāļu aģentūras (EMA) Farmakovigilances riska vērtēšanas komiteja (PRAC) ir sākusi metotreksātu saturošu zāļu vērtēšanu saistībā ar dozēšanas kļūdu risku. Šīs zāles lieto vēža, piemēram, akūtas limfoblastiskas leikēmijas, kā arī dažādu iekaisīgu slimību ārstēšanai, tostarp reimatoīda artrīta, juvenīla idiopātiska artrīta, psoriāzes un psoriātiska artrīta terapijai. Iekaisīgu slimību ārstēšanai metotreksāts tiek lietots vienu reizi nedēļā, savukārt dažādu vēža veidu terapijai šo zāļu deva ir lielāka un tās tiek lietotas biežāk. Kļūdu rezultātā daži pacienti ir saņēmuši zāles katru dienu, nevis reizi nedēļā, un atsevišķos gadījumos tam bijušas nopietnas sekas.
  • Lai gan ar metotreksātu saistītais zāļu dozēšanas risks ir zināms jau vairākus gadus un dažās Eiropas Savienības dalībvalstīs ieviesti vairāki pasākumi šā riska mazināšanai, joprojām tiek novērotas nopietnas ar pārdozēšanu saistītas zāļu blaknes, arī letāli gadījumi.
  • Tādēļ Spānijas zāļu un veselības produktu aģentūra lūgusi PRAC veikt metotreksātu saturošu zāļu vērtēšanu, lai noskaidrotu iemeslus, kādēļ joprojām tiek pieļauts minēto zāļu dozēšanas kļūdu risks, un pēc tam ieviestu atbilstošus pasākumus šo kļūdu novēršanai.

Papildu informāciju aicinām lasīt EMA mājaslapā.

Informācijas avots: Zāļu valsts aģentūra