Atklāta valsts vienotā komunikācijas un mācību aktivitāšu programma “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!”

Atklāta valsts vienotā komunikācijas un mācību aktivitāšu programma “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!”

18.04.2018

  • 18. aprīlī, tika atklāta valsts vienotā komunikācijas un mācību aktivitāšu programma “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!”, kas triju gadu laikā informēs un izglītos sabiedrību par daudzveidīgajiem valsts un pašvaldību e-risinājumiem. Nozīmīgākā programmas sastāvdaļa ir mācības un 6000 digitālo aģentu  – zinošu bibliotekāru, skolotāju, valsts un pašvaldību darbinieku, tīkla izveide Latvijā. Programmas pirmie vēstneši ir mūziķe un māmiņa Māra Upmane-Holšteine, leģendārais aktieris Mārtiņš Vilsons, kā arī ceļotājs un TV raidījumu vadītājs Gustavs Terzens.
  • “Tehnoloģijas pasaulē strauji attīstās – arī Latvijas iedzīvotāji izmanto jaunākos risinājumus un izvēlas pakalpojumus saņemt e-vidē. Tāpēc ir svarīgi gan strādāt pie jaunu e-pakalpojumu izveides, gan informēt sabiedrību par jau pieejamiem vairāk nekā 500 valsts e-pakalpojumiem. Jau šobrīd ir virkne jautājumu, ko ikviens iedzīvotājs var atrisināt, izmantojot telefonu, datoru vai citu viedierīci, pat neizejot no sava mājokļa. Pieteikt bērna piedzimšanas pabalstu, uzzināt par atbalstu ceļotājiem vai saņemt informāciju par pensijas apmēru ir iespējams vien pāris minūšu laikā. Turklāt valsts iestādes klātienes apmeklējumu pakāpeniski aizstājot ar e-pakalpojumiem, tuvāko desmit gadu laikā kopējais valsts un sabiedrības ieguvums varētu sasniegt pat 170 miljonus eiro[1],” atklāšanas pasākumā uzsvēra vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards.
  • Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) un vairāk nekā 30 partneriestāžu kopīgi veidotā sabiedrības informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) iespēju izmantošanas veicināšanas aktivitāšu programmas centrā ir cilvēks un viņa dzīves situācijas, kuras jau tagad ir iespējams atrisināt elektroniski vienuviet portālā Latvja.lv.
  • “Programmas ietvaros mācīsim bibliotekārus, skolotājus, valsts un pašvaldību darbiniekus, kuri sniegs konsultācijas un iedrošinās līdzcilvēkus saziņā ar valsti izmantot e-pakalpojumus un platformas, tādejādi ietaupot gan laiku, gan naudu, gan saudzējot dabu. Esam arī radījuši atbalsta vietni mana.latvija.lv, kurā ir pieejami dzīves situāciju apraksti un video pamācības kā lietot e-pakalpojumus. Cilvēkiem nav jāpārzina katrs e-pakalpojums un iestāde, kas to nodrošina, bet jāspēj atpazīt savu dzīves situāciju,” skaidro VARAM valsts sekretāra vietnieks informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jautājumos Edmunds Beļskis.
  • Pirmie programmas digitālie aģenti – Smiltenes Valsts un pašvaldību vienotā klientu apkalpošanas centra vadītāja Jūlija Egle, Staiceles bibliotēkas vadītāja Anita Strokša, kā arī Rīgas 25. vidusskolas datorikas skolotājs Tālivaldis Mežis, kuri atklāšanas pasākumā saņēma digitālā aģenta materiālu komplektu, kurā ietilpst drukātie un elektroniskie mācību materiāli, uzlīmes, nozīmītes un galda kartes.   
  • Ikdienā nepieciešamie e-pakalpojumi sabiedrībai ir pieejami 85% gadījumu, tomēr e-pārvaldes pakalpojumu lietošanas rādītāji ir zemāki – patlaban tos izmanto 38 % sabiedrības[2]. Programmas mērķis ir trīs gadu laikā būtiski palielināt valsts e-risinājumu lietošanu sabiedrībā. Lai to paveiktu, programmas ietvaros turpmāko trīs gadu laikā visā Latvijā notiks 16 reģionālie un 20 partneru pasākumi, kā arī tiks rīkoti trīs nacionāla mēroga forumi un informatīvās kampaņas, lai sabiedrība ne tikai iespējami plaši uzzinātu par valsts piedāvātajiem e-risinājumiem, bet arī tos lietotu. 
  • Informācija par programmas aktivitātēm, kā arī visi komunikācijas un mācību materiāli atrodami tīmekļa vietnē mana.latvija.lv.
  • Pasākums ir finansēts no Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekta Nr.2.2.1.1/16/I/001 “Publiskās pārvaldes informācijas un komunikācijas tehnoloģiju arhitektūras pārvaldības sistēma”.

Papildu informācija:
Alīna Kozlovska

Mob. tālr.: +371 26 123 379
e-pasts: [email protected]


[1]Ministru kabineta rīkojums Nr. 134 ” Par informācijas sabiedrības attīstības pamatnostādņu ieviešanu publiskās pārvaldes informācijas sistēmu jomā”. Pieejams: https://likumi.lv/doc.php?id=289614

[2] Eiropas Digitālā progresa ziņojums, 2017. gads, 9.lpp. Lejupielādei pieejams:  https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/scoreboard/latvia

Informācijas avots: Veselības inspekcija