Pārmaiņas Latvijas Zāļu reģistra tiešsaistes meklētājā

Pārmaiņas Latvijas Zāļu reģistra tiešsaistes meklētājā

27.04.2018

  • Lai veselības aprūpes speciālistiem, pacientiem un ikvienam interesentam nepieciešamā informācija par zālēm būtu ātri atrodama un pārlūkojama, Zāļu valsts aģentūra (ZVA) ir pilnveidojusi Latvijas Zāļu reģistra tiešsaistes meklētāju. Latvijas Zāļu reģistrs ir datubāze, kurā iekļauta oficiāla, aktuāla un visaptveroša informācija par Latvijā reģistrētām un izplatītām zālēm, ietverot arī Eiropā centralizēti reģistrētas zāles.
  • Reģistra paplašinātajā meklēšanas formā ir integrēts ATĶ kodu klasifikators*, nodrošinot iespēju atlasīt visas noteiktā zāļu grupā esošās zāles. Piemēram, tagad meklētājā var izvēlēties zāļu grupu “Dermatoloģiskie līdzekļi (D)”, “Pretaudzēju līdzekļi un imūnmodulatori (L)”, “Sistēmiski lietojamie pretinfekcijas līdzekļi (J)” un citas zāļu grupas.
  • Reģistrā ir saglabāta arī iespēja norādīt precīzu ATĶ kodu, ja vien lietotājam tas ir zināms. ATĶ kodu klasifikators latviešu valodā ir pieejams arī ZVA mājaslapas sadaļā “Reģistrs > ATĶ kodu klasifikators”.
  • Lai zāļu pārlūkošana būtu ērtāka, ir mainīts Reģistrā esošās informācijas izkārtojums un apjoms. Pirmajā logā pie konkrētām zālēm sniegta informācija par to pieejamību un otrajā – par izsniegšanas kārtību (recepšu vai bezrecepšu zāles), tai seko zāļu un aktīvās vielas nosaukums, ATĶ kods, maksimālais zāļu cenas diapazons (eiro ar PVN) atkarībā no iepakojuma lieluma un zāļu reģistrācijas īpašnieka nosaukums.
  • Reģistrā uzreiz tiek atlasītas tikai tās zāles, kurām ir norādīta cena**. Lai attēlotu visas zāles, arī tās, kurām cena nav norādīta, lietotājam jāveic speciāla atzīme meklēšanas parametros.
  • Atlasot zāles, meklētājā uzreiz vairs nav redzami zāļu reģistrācijas numuri, bet to norādīšanu lietotājs pats var izvēlēties. Pārskatāmības nolūkā ir saīsināti kolonnu nosaukumi un tie lietotājam, meklējot zāles, vienmēr ir redzami Reģistra augšējā joslā. Meklētājā veikti arī citi uzlabojumi.
  • Aicinām zāļu meklēšanas nolūkā izmantot Latvijas Zāļu reģistru, kas ikvienam ir pieejams mājaslapas www.zva.gov.lv sadaļā “Reģistrs > Atvērt meklēšanu zāļu reģistrā”. Reģistrā ir atrodami arī zāļu apraksti un lietošanas instrukcijas, kā arī publicētas vēstules veselības aprūpes speciālistam un zāļu riska mazināšanas izglītojoši materiāli.

*ATĶ (anatomiski terapeitiski ķīmiskā) klasifikācijas sistēmā zāles tiek iedalītas piecos līmeņos atkarībā no to iedarbības uz orgāniem vai orgānu sistēmām, to terapeitiskām, farmakoloģiskām un ķīmiskām īpašībām un aktīvās vielas. Šī klasifikācijas sistēma zāļu iedalīšanai grupās tiek plaši lietota Eiropā un visā pasaulē.

** Zāļu lieltirgotavām ir tiesības izplatīt tikai tās zāles, par kuru cenām ir sniegta informācija ZVA saskaņā ar normatīvajiem aktiem par zāļu cenu veidošanas principiem. Šī prasība nav attiecināma uz nereģistrētām zālēm.

Informācijas avots: Zāļu valsts aģentūra