Precizēs prasības izglītības un ārstniecības iestāžu, sociālo aprūpes un sociālo rehabilitācijas institūciju ēdināšanā

Precizēs prasības izglītības un ārstniecības iestāžu, sociālo aprūpes un sociālo rehabilitācijas institūciju ēdināšanā

27.04.2018
  • 26.aprīlī Valsts sekretāru sanāksmē tika izsludināts Veselības ministrijas (VM) sagatavotais Ministru kabineta noteikumu projekts, kas paredz precizēt noteiktās  uztura normas un kvalitātes prasības ēdināšanas nodrošināšanai*.
  • Izstrādātajā noteikumu projektā pārskatītas noteiktās enerģētiskās vērtības un uzturvielu normas, precizēts atsevišķu pārtikas produktu, piemēram, augļu un dārzeņu daudzums,nedēļas ēdienkartē, kā arī paredzēta iespēja izglītības un ārstniecības iestādēs, ilgstošās sociālās aprūpes un rehabilitācijas institūcijās piedāvāt veģetāru ēdienkarti.
  • Noteikumu projekts paredz  veikt izmaiņas noteiktajās uztura normās, precizējot  vecuma grupas pirmsskolas izglītības iestādēs, vispārējās izglītības iestādēs, ilgstošās sociālās aprūpes un rehabilitācijas institūcijās, ņemot vērā iestādes darba organizāciju, kā arī bērnu fizioloģiskās vajadzības atbilstoši vecumam. 
  • Savukārt, lai nodrošinātu iespēju izglītības un ārstniecības iestādēs, ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās bērniem piedāvāt arī veģetāru ēdienkarti, noteikumu projekts paredz, ka iestādēs var tikt nodrošināta veģetāra ēdienkarte, ja tiek iesniegts bērnu likumiskā pārstāvja rakstveida iesniegums. Tāpat veģetāra ēdienkarte var tikt piedāvāta pieaugušajiem ārstniecības iestādēs, ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās, pēc pieaugušā pieprasījuma un rakstveida iesnieguma. Šobrīd kompleksajā ēdienkartē var tikt pasniegti atsevišķi veģetāri ēdieni ēdienkartes dažādošanai, tomēr veģetāru kompleksu ēdienkarti izglītības un ārstniecības iestādēs, ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās pasniegt nav atļauts.
  • Tāpat noteikts, ka veģetāro ēdienkarti bērniem būs nepieciešams saskaņot ar uztura speciālistu vai dietologu, lai pārliecinātos, ka tā atbilst veselīga uztura pamatprincipiem un vecumam atbilstošām uztura normām. Veģetāra ēdienkarte grozījumu projekta izpratnē ir ēdienkarte, kurā tiek izslēgta gaļa un zivis, kā arī to produkti.
  • Papildus noteikumu projekts paredz citas izmaiņas, kas precizē un papildina prasības ēdināšanas pakalpojuma nodrošināšanai izglītības un ārstniecības iestādēs, ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās.

*Noteikumu projekts “Grozījumu Ministru kabineta 2012.gada 13.marta noteikumos Nr.172 “Noteikumi par uztura normām izglītības iestāžu izglītojamiem, sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju klientiem un ārstniecības iestāžu pacientiem””

Informācijas avots: Veselības ministrija