Bērnu slimnīcas neiroķirurgi veic Baltijā pirmās VNS implantācijas operācijas epilepsijas pacientiem

Bērnu slimnīcas neiroķirurgi veic Baltijā pirmās VNS implantācijas operācijas epilepsijas pacientiem

15.06.2018

  • Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas neiroķirurgu komanda veikusi pirmās divas operācijas – VNS implantāciju jeb klejotājnerva stimulatora implantāciju – 5 un 19 gadus veciem pacientiem, kuri ir pirmie Baltijā, kam ar Bērnu slimnīcas fonda finansiālu atbalstu bija iespēja saņemt medicīnisko palīdzību, kas ļaus viņiem turpināt dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.  
  • Klejotājnervs ir īpašs nervs, kas nodrošina kontroli pār lielāko daļu iekšējo orgānu. VNS implantācijas procedūras laikā pacienta zemādā tiek ievietots elektrisku impulsu ģenerators, tas tiek piestiprināts klejojošajam nervam un caur atgriezeniskajām šķiedrām veic periodisku elektrisku galvas smadzeņu stimulāciju.
  • “Šāda ārstēšana samazina lēkmju daudzumu, ilgumu un smagumu pacientiem ar smagām epilepsijas formām, kad ārstēšana ar zālēm ir neefektīva. Ir pierādīts, ka VNS terapija mazina arī depresijas simptomus,” skaidro bērnu neirologs dr.Jurģis Strautmanis.
  • Epilepsija ir galvas smadzeņu darbības traucējumi, kas rodas pārmērīgu elektrisku izlāžu rezultātā un rada krampju, bezsamaņas vai cita veida lēkmes. Epilepsija sastopama apmēram 1% cilvēku. Apmēram 30 % epilepsijas pacientu lēkmes saglabājas, arī lietojot pretepilepsijas medikamentus.
  • Šobrīd notiek dokumentācijas sakārtošanas process, lai VNS implantāciju kā manipulāciju lūgtu iekļaut valsts apmaksāto manipulāciju sarakstā un to varētu saņemt arī citi pacienti ar līdzīgu diagnozi. “Vēlamies teikt lielu paldies Bērnu slimnīcas fondam un ziedotājiem, kuru finansiālais atbalsts ļāva veikt tik nozīmīgās operācijas un deva papildu stimulu neiroķirurgu komandai ieviest ar vien jaunas, pacientu dzīves kvalitāti uzlabojošas inovācijas,” skaidro Bērnu slimnīcas Bērnu neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, operācijas veicējs dr.Dāvis Ozoliņš. Viena elektrisko impulsu ģeneratora izmaksas ir ~ 20 000 EUR.
  •  “Ieguldījums bērnu veselībā, attīstot jaunas iespējas tepat Latvijā, Bērnu slimnīcā, ir mūsu prioritāte, tāpēc vienmēr atbalstām ārstu iniciatīvu un esam pateicīgi viņiem par apņēmību uzlabot bērniem pieejamo palīdzību. Jaunas ārstniecības metodes attīstīšana ir komandas darbs, un mēs ļoti priecājamies, ka kopā ar mums komandā ir daudzi ziedotāji, bez kuru atbalsta šādas ieceres nebūtu iespējams īstenot!”, pateicību pauda Liene Dambiņa, Bērnu slimnīcas fonda vadītāja.
  • Operācijās piedalījās Bērnu slimnīcas neiroķirurgi dr.D.Ozoliņš un dr.B.Y.Wehbe,anesteziologs- reanimatologs Ivars Veģeris, kā arī  dr.M.Mohapl no Čehijas, Prāgas.

Informācijas avots: Bērnu klīniskās universitātes slimnīca