Ādas slimības bērniem

Ādas slimības bērniem

  • Dažādā vecumā rodas un noris atšķirīgi. Bērna āda anatomiski un funkcionāli nav vēl attīstīta, tās aizsargspējas ir mazas, bet kairinājumu tai jāuztver daudz, tāpēc bērni bieži slimo.

Simptomi

  • Iedzimtās ādas slimības bērniem izpaužas galvenokārt no 3 gadu vecuma vai vēlāk. Tūlīt pēc piedzimšanas redzamas tikai asinsvadu dzimumzīmes sarkanu plankumu veidā, parasti pakauša ādā. Pigmentētās dzimumzīmes rodas pirmajos mūža gados pēc vairākkārtējas apsauļošanās.
  • Jaundzimušiem un zīdaiņiem visbiežāk ir ādas strutainās slimības un raugveida sēņu ierosinātās slimības, to rašanos veicina nepareiza kopšana un ēdināšana. Tās bieži sākas ādas krokās un izplatās visā ādā, noris akūti un saistītas ar stipru tūsku, sārtumu un mitrošanu, nereti radot smagas komplikācijas. Sevišķa tieksme uz ādas slimībām ir pārbarotiem bērniem. Viņi slimo visbiežāk arī ar ekzēmu.

Profilakse

  • Nekairināt ādu ar rupjas drānas autiņiem, tie rūpīgi jāizmazgā un jāizskalo, lai tajos nepaliktu mazgājamie līdzekļi. Bērna izdalījumi laikus jānomazgā, jo tie kairina un macerē ādu. Polietilēna plēve veicina izsutumu rašanos. Jāievēro ārsta noteiktā pareizā ēdināšana.
  • Maziem bērniem dažreiz rodas ādas slimība strofuls, kas izraisa stipru niezi dēļ palielinātas jūtības pret dažiem uzturlīdzekļiem. Slimība rūpīgi jāārstē dermatologa kontrolē, jo no strofula vēlāk var rasties neirodermīts.
  • Pirmsskolas vecuma bērniem samērā bieži sastopamas matu sēnīšslimības (mikrosporija; triholītija). Bērni jāsargā no saskares ar slimiem cilvēkiem un dzīvniekiem, inficētiem tualetes piederumiem un rotaļlietām. Šai vecumā biežas ir arī ādas strutainās slimības, bet tām ir norobežots raksturs, un tās labi padodas ārstēšanai. Sākot ar skolas vecumu, bērns var saslimt ar jebkuru ādas slimību.