Ankiloze

Ankiloze

  • Pastāvīgs locītavas nekustīgums, ko rada kaulu galu saaugums.
  • Ja saaugumu veido kaulaudi, locītava kļūst pilnīgi nekustīga, ja saistaudi vai skrimšļaudi (fibrozā ankiloze), — dažreiz nelielas kustības iespējamas.

Cēlonis

  • Ankiloze rodas, ja iekaisuma, traumas vai deģeneratīvu procesu rezultātā bojāti audi, kas veido locītavu vai atrodas tās tuvumā (piemēram, locītavu virsmu lūzumi, it īpaši vaļējas traumas, strutaini locītavu iekaisumi, osteomielīts, locītavu tbc, reimatiskas arī deģeneratīvas locītavu slimības — artrozes).

Simptomi

  • Locītavu kustīgumu negatīvi ietekmē arī locekļa ilgstoša imobilizācija. Ja ankiloze izveidojas loceklim funkcionāli izdevīgā stāvoklī, tā var traucēt samērā maz. Augšdelmam tāds stāvoklis ir atvirzījums uz sāniem par 80° pleca locītavā, apakšdelmam — saliekums elkoņa locītavā 100 — 120° leņķī, plaukstai — atliekums apmēram par 25°. Kājai izdevīgākais ir gandrīz pilnīgs iztaisnojums, augšstilbam — saliekums un atvirzījums uz sāniem apmēram par 10 — 20° gūžas locītavā, apakšstilbam — iztaisnota ceļa locītava, pēdai — apmēram 100° leņķis starp pēdu un apakšstilbu (atkarībā no velvju un papēža lieluma), rokas pirkstiem — neliels saliekums.

Ārstēšana

  • Ja ankiloze veidojas lēni (slimības procesā), jau laikus jāgādā, lai saglabātos funkcionāli izdevīgs locekļa stāvoklis. Šai nolūkā lieto šinas. Slimniekiem, kam veidojas mugurkaula un gūžas locītavu ankiloze, jāguļ uz līdzena, cieta matrača. Ja nekustīgums radies funkcionāli neizdevīgā stāvoklī, kustību traucējumi ir lieli. Tos novērš, izdarot koriģējošas operācijas.
  • Ja nekustīgas kļuvušas vairākas locītavas (it īpaši blakus esošās), locītavas kustīguma atjaunošanos panāk, izveidojot jaunu locītavu (veicot artroplastiku). Šāda mākslīgi radīta locītava ir mazāk izturīga un tās kustīgums ir ierobežots. Dažkārt locītavas slimības vai bojājuma gadījumā ārsts ankilozi rada, piemēram, lai stabilizētu paralizētu locekli vai lai likvidētu locītavā sāpīgas, bet apjoma ziņā nenozīmīgas kustības, vai arī tad, ja smagas tbc vai strutojoša iekaisuma dēļ locītavu veidojošie audi jāizgriež (jāizdara rezekcija). Šādu operāciju, kas rada ankilozi, sauc par artrodēzi.