Arodslimības

Arodslimības

Cēlonis

  • Slimības, kuru cēlonis ir kaitīgie arodlaktori un kuras raksturīgas atsevišķā ražošanas nozarē strādājošiem.
  • Ilgstošs kontakts ar dažādām toksiskām vielām (svins, dzīvsudrabs, arsēns, anilīns) var izraisīt vispārēju organisma saindēšanos, liela toksisko vielu koncentrācija rada akūtu saindēšanos, maza — hronisku saindēšanos.
  • Kancerogēni, piemēram, berilijs, benzpirēns, sodrēji, var sekmēt saslimšanu ar vēzi, slimība var parādīties pat pēc vairākiem gadiem. Antibiotikas var izraisīt alerģiskas parādības — bronhiālo astmu, nātreni, ekzēmu. Dažas ķīmiskās vielas — niķeļa, hroma, kobalta sāļi, sintētiskie mazgāšanas līdzekļi, plastmasas un medikamenti — rada ādas iekaisumus un ekzēmas, svina, dzīvsudraba un arsēna sāļi, naftas pārstrādes produkti, darva un daži medikamenti var radīt toksikodermiju, kā arī veicināt ļaundabīgu audzēju attīstību. Kontakts ar radioaktīvām vielām u.c. radioaktīvā starojuma avotiem var izraisīt staru slimību. Pastāvīgs troksnis kaitīgi iedarbojas uz cns un var sekmēt strauju dzirdes pasliktināšanos.
  • Darbs ar vibrējošiem instrumentiem var izraisīt vibrāciju slimību. Ja strādā paaugstināta atmosfēras spiediena apstākļos (piemēram, kesonos) un neievēro drošības tehnikas noteikumus, var rasties kesona slimība (dekompresijas slimības), lielā augstumā un pazemināta atmosfēras spiediena apstākļos var rasties augstuma slimība. Darbs, kas saistīts ar ilgstošu stāvēšanu (krāvēji, viesmīļi, frizieri), personām, kam vāji attīstīta kāju muskulatūra, var sekmēt plakanās pēdas veidošanos un vēnu varikozo paplašināšanos.
  • Ilgstošs spiediens uz atsevišķām nervu un muskuļu grupām vai ātrā tempā veiktas vienveidīgas kustības (vijolnieki, pianisti, vēstuļu šķirotāji) var sekmēt artrīta, bursīta, tendovaginīta rašanos.
  • Redzes piepūle (pulksteņmeistari, gravieri, korektori) var veicināt tuvredzības attīstību. Ilgstoša balss sasprindzināšana (dziedātāji, skolotāji, diktori) var izraisīt balss saišu saslimšanu (dziedātāju mezgliņi). Cilvēkiem, kas darbā saskaras ar slimiem dzīvniekiem (mednieki, zvērsaimniecību darbinieki) un to inficētu materiālu, var rasties no dzīvniekiem iegūtas slimības — liesas sērga, mutes un nagu sērga, bruceloze, tularēmija u.c.

.