Asins pārliešana

Asins pārliešana

  • Cilvēka (donora) asiņu ievadīšana otram cilvēkam (recipientam) ārstniecības nolūkā.
  • Parasti asinis ievada vēnā, retāk — artērijā, kaula smadzenēs. Asins pārliešanā lieto gandrīz visās klīniskajās medicīnas nozarēs, galvenokārt noasiņošanas, anēmijas, saindēšanās, hronisku slimību gadījumā, kā arī ķirurģijā sarežģītās operācijās. Daudzos smagos saslimšanas, traumu u.c. gadījumos asins pārliešana ir vienīgais dzīvības glābšanas līdzeklis. Asins pārliešana ietekmē organisma fizioloģisko funkcijas, pastiprinot vielmaiņu, imūnbioloģiskos mehānismus, kā arī tieši pārmainot asins sastāvu un asinsrades sistēmas aktivitāti.
  • Klīniskā praksē parasti veic netiešo asins pārliešanu — slimniekam pārlej konservētas asinis (asinīm piejauc dažādas vielas, kas kavē recēšanu un stimulē eritrocītu un leikocītu dzīvotspēju), asins komponentus (eritrocītu masa, leikocītu masa, trombocītu masa, plazma) u.c. asins preparātus, ko izgatavo asins pārliešanas punktos. Tiešo asins pārliešana — asiņu ievadīšanu slimniekam tieši no donora — izmanto reti, galvenokārt asinsrades sistēmas saslimšanas gadījumā. Smagas intoksikācijas, kā arī jaundzimušo hemolītiskās slimības ārstēšanā tiek veikta asins apmaiņa — slimniekam pakāpeniski nolaiž asinis un to vietā ievada konservētas donora asinis.
  • Slimniekam var pārliet arī viņa paša asinis (autotransfūzija). Asinis no slimnieka savāc pēc asiņošanas vai arī noņem slimniekam kādu laiku pirms paredzētās operācijas un pārlej operācijas laikā, šo metodi lieto cilvēkiem, kam ir alerģija pret donoru asinīm. Pārlejot asinis, jāievēro to saderība pēc asins grupas, rēzus faktora un individuālajām bioloģiskām īpatnībām.
  • O(1) grupas slimniekam var pārliet tikai o(1) grupas donoru asinis, asins pārliešana(2) grupas slimniekam — asins pārliešana(2) un o(1) grupas asinis, b(3) grupas slimniekam — b(3) un o(1) grupas asinis, ab(4) grupas slimniekam — visu grupu asinis. Pārlejamo asiņu devu nosaka ārsts, tā atkarīga no slimības rakstura, organisma funkcionālā stāvokļa, kā arī no asins pārliešanas indikācijām.