Astigmātisms

Astigmātisms

  • Astigmātisms ir redzes nepilnība, neasa redze tālumā un tuvumā, kaut gan redzēšanas problēmu parasti vairāk izjūt tālumā. Astigmātisms var būt dažādas pakāpes un var kombinēties ar citām refrakcijas anomālijām, tuvredzību vai tālredzību.

Cēlonis

  • Biežākais astigmātisma iemesls ir neregulāra radzenes forma, kura ir vairāk ovāla nekā apaļa un dēļ dažādiem radzenes liekumiem  rada divus fokusa punktus. Par astigmātisma iemeslu var kalpot arī acs lēcas neregulārā virsma. Nelielas pakāpes astigmātisms ap 0,25 dioptrijām ir bieži sastopams un parasti nerada redzēšanas problēmas un sūdzības. Astigmātisms var būt iedzimts un var parādīties ar laiku, gan acs fizioloģisko izmaiņu vecuma dēļ, gan pie kataraktas progresēšanas.

Simptomi

  • Pārbaudot redzi, pacients sūdzas par to, ka burti “met ēnu”. Tas nozīme, ka burts ir vairāk izplūdis vienā virzienā nekā otrā.

Ārstēšana

  • Astigmātisma korekcijas veidi var būt dažādi. Tās ir brilles ar cilindriskajām lēcām, speciālas kontaktlēcas, refraktīvā ķirurģija. Runājot par kontaktlēcām jāatzīmē, ka vieglas pakāpes astigmātismu (līdz 2,50 dioptrijām cilindrs) var koriģēt ar mīkstajām kontaktlēcām, bet augstas pakāpes astigmātismu labāk var izkoriģēt ar cietām gāzu caurlaidīgām kontaktlēcām (CGCKL) vai brillēm.
  • Pastāv vēl viena astigmātisma korekcijas iespēja, ko sauc par ortokeratoloģiju. Tās ir speciālas individuālas  kontaktlēcas, ko pacients uzliek uz nakti, un izņem no rīta. Šīs lēcas izveido individuāli modelētu acs radzenes virsmu. Rezultātā uzlabojas redzes asums un pacients vairs nav atkarīgs no brillēm vai kontaktlēcām uz noteiktu laika periodu. Šai metodei ir ierobežojumi un to parasti iesaka, ja tuvredzība  ir līdz -4.50 dioptrijām un astigmātisms ir vieglas pakāpes, līdz 1,50 dioptrijām.