B tipa Haemophilus influenzae (Hib) infekcija
- Haemophilus influenzae ir gramnegatīva koku baktērija, kurai izšķir nekapsulēto (atipisko) un kapsulēto formu. Pēdējā sīkāk tiek klasificēta pēc serotipa, kur Haemophilus influenzae b serotips ir cilvēkam vispatogēnākais, izraisot elpceļu un acu infekcijas, kā arī sepsi un meningītu. Tajās valstīs, kur nav pieejamas atbilstošas vakcinācijas programmas, Haemophilus influenzae b serotips (Hib) ir visizplatītākais bakteriālā meningīta izraisītājs bērniem vecumā no diviem mēnešiem līdz pieciem gadiem. Pēc aptuveni 2˗4 dienu gara inkubācijas perioda bērniem parādās meningīta simptomi un vērojami ātri progresējoši klīniskie simptomi. Letalitāte var sasniegt pat 10%, neraugoties uz atbilstošu un laikus uzsāktu antibakteriālo terapiju. Tāpēc profilaktiskā vakcinācija ir ārkārtīgi svarīga bērnu pasargāšanai.
Cēlonis
- Invazīvais b tipa Haemophilus influenzae (Hib) ir biežākais elpceļu infekciju izraisītājs galvenokārt maziem bērniem. Parasti saslimšana nav nopietna, kaut arī apgrūtinoša un samērā ilgstoša. Šis apraksts sniedz informāciju tikai par nopietnām invazīvām infekcijām, kad baktērijas, iekļūstot asinsritē un iekšējos orgānos, izraisa meningītu, septicēmiju (asins saindēšanos) vai epiglotītu. Šādas nopietnas infekcijas ir novērojamas gan pieaugušajiem, gan bērniem.
- Hib izplatās no Hib slima cilvēka vai infekcijas nēsātāja gaisa pilienu veidā, turklāt nēsātājiem slimības simptomi var arī nebūt. Cilvēkiem, kuri ir Hib infekcijas nēsātāji vai kādu noteiktu laiku infekciozi, var nebūt pat tāda parasta respiratora simptoma kā šķaudīšana.
Simptomi
- Invazīvās Hib infekcijas gadījumā var novērot dažādas slimības izpausmes, taču visbiežāk meningītu, īpaši bērniem vecumā no sešiem mēnešiem līdz diviem gadiem. Hib izraisītā meningīta simptomi ir tādi paši kā citas formas meningītam ˗ tie ir: temperatūra, galvassāpes, jutīgums pret spilgtu gaismu, spranda stīvums, vemšana un apmiglota apziņa. Bērniem vecumā līdz vienam gadam var būt tādi simptomi kā temperatūra, vemšana, atteikšanās no ēdiena, uzbudināmība, spalga kliegšana vai raudas ar kunkstēšanu. Septicēmija ir otra izplatītākā Hib izpausme, kas var skart slimniekus visās vecuma grupās. Hib var izraisīt arī epiglotītu, ko parasti novēro bērniem vecumā no pieciem līdz desmit gadiem un kas izpaužas ar drudzi, paātrinātu un skaļu elpošanu, pastiprinātu siekalošanos. Epiglotīts var izraisīt elpceļu obstrukciju.
Komplikācijas
- Līdzīgi kā citas bakteriālā meningīta formas, arī Hib meningīts var izraisīt smagas, ilgstošas komplikācijas, tai skaitā cerebrālo paralīzi, hidrocefāliju, epilepsiju, aklumu un kurlumu. Hib infekcija var izpausties arī citās retāk sastopamās formās, piemēram, kā pneimonija, flegmona (ādas un zemādas infekcija), septiskais artrīts (locītavu infekcija), osteomielīts (kaulu smadzeņu iekaisums) un perikardīts (sirds somiņas iekaisums).
Visvairāk apdraudētie cilvēki:
- Pirms vakcinācijas ieviešanas visvairāk apdraudēti bija bērni vecumā līdz pieciem gadiem.
Ārstēšana
- Hib infekciju ārstē ar antibiotikām.
- Mūsdienās ir pieejama droša un efektīva vakcīna, kas aizsargā pret Hib. Tiek rekomendēts vakcinēt visus bērnus pirms sešu mēnešu sasniegšanas un atkārtot vakcinēšanu ap viena gada vecumu. Cilvēkiem, kuriem bijis ciešs kontakts ar Hib slimniekiem, kā profilaktisku līdzekli saslimšanas novēršanai var ordinēt antibiotikas.