Bērnu slimības

Bērnu slimības

  • Slimību grupa, kas sastopamas galveno kārt vai tikai bērniem un saistītas ar bērna organisma attīstības īpatnībām. Bērni slimo arī ar pieaugušo slimībām, kas bērniem un it īpaši zīdaiņiem parasti noris savdabīgi.

Cēlonis

  • Katram bērnu vecuma periodam raksturīgas noteiktas slimību grupas. Jau pirms grūtniecības iestāšanās nākamā bērna veselību apdraud vecāku lietotais alkohols un nikotīns, tāpat arī citi faktori, piem., radioaktivitāte, kaitīgas ķīmiskās vielas, ārstniecības līdzekļi, kas nelabvēlīgi ietekmē dzimumšūnas. Grūtniecības laikā auglis var saslimt ar dažādām infekcijas slimībām (masaliņām, gripu, listeriozi, sifilisu u.c),strutojošajām (streptokoku un stafilokoku) infekciju, toksoplazmozi. Auglim kaitē arī nepareizs mātes dzīves veids (piem., vienpusīgs uzturs). grūtniecības toksikozes,anēmija, iekšējās sekrēcijas dziedzeru slimības (cukura diabēts, difūzais toksiskais kākslis u.c), vecāku asins grupu nesaderība, dažādi medikamenti un citi faktori.

Simptomi

  • Jaundzimušā periodā bērnam var rasties akūti elpošanas traucējumi (piemēram, asfiksija) un asinsizplūdumi pēc dzemdību traumām, var izpausties attīstības traucējami, jaundzimušo hemolītiskā slimība, kā arī dažas iedzimtas slimības. Caur nabas brūci, ādas plīsumiem un gļotādu bērns viegli inficējas ar strutas radošiem mikroorganismiem (galveno kārt stafilokokiem) un dažādiem vīrusiem, kas nereti izraisasepsi, plaušu karsoni (pneimoniju) un citas slimības.
  • Zīdaiņa periodā bērni slimo ar augšējo elpceļu iekaisumu, bronhītu,plaušu karsoni (pneimoniju), rahītu, anēmiju un dažādām gremošanas orgānu slimībām —dispepsiju, koliinfekciju, dizentēriju u.c. Biežāk saslimst bērni, kas saņem vecumam neatbilstošu uzturu (mākslīgi ēdināti, pārāk vēlu piebaroti u.c.) un tiek nepareizi kopti (pārmērīgi silts apģērbs, svaiga gaisa trūkums, netīrība). Zīdaiņa periodā parādās arī iedzimti vielmaiņas traucējumi.
  • Pirmsskolas periodā bērni bieži slimo ar augšējo elpošanas ceļu iekaisumu, bronhītu, plaušu karsoni (pneimoniju). Iedzimtās imunitātes mazināšanās dēļ bērni biežāk saslimst ar bērnu infekcijas slimībām — masalām, vējbakām, skarlatīnu, epidēmisko parotītu, garo klepu u.c, kā arī ar tuberkulozi. Bērni biežāk slimo arī ar slimībām, kuru attīstībā nozīme ir alerģijai (bronhiālā astma, reimatisms, ekzēma,nefrīts u.c.), kā arī ar helmintozēm.
  • Jaunākajā skolas periodā līdzās bērnu infekcijas slimībām rodas iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbības traucējumi, bērni slimo ar angīnu, reimatismu, nervu slimībām.
  • Vidējā un vecākajā skolas periodā raksturīgi iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbības traucējumi. Var būt dažādi nervu sistēmas un asinsrites sistēmas darbības traucējumi, reimatisms.

Profilakse

  • Augļa antenatālā aizsardzība, dzemdību traumu novēršana, bērna rūpīga kopšana, pareiza ēdināšana un norādīšana, profilaktiska potēšana pret tuberkulozi, masalām, difteriju, poliomielītu un citām infekcijas slimībām, normālas fiziskās attīstības nodrošināšana (fizkultūra, sports).