Čūla

Čūla

  • Ilgstošs ādas vai gļotādas defekts bez manāmām dzīšanas pazīmēm.

Cēlonis

  • Čūlas cēloņi var būt vispārēji organisma darbības traucējumi un slimības (piemēram, hipovitaminoze, cukura diabēts), hroniska saindēšanās, trofiski traucējumi sakarā ar nervu sistēmas slimībām vai bojājumiem, dažādas infekcijas slimības (piemēram, vēdertīfs, difterija, dizentērija) u.tml. Ādas vai gļotādas bojājumu var radīt arī dažādi faktori, kas iedarbojas vietēji (piemēram, mehāniski kairinājumi), kā arī infekcija, perifērisko nervu bojājumi, perifēriskās asinsrites traucējumi u.c. Ja šie bojājumi pastāv ilgāku laiku, izveidojas čūlas. Tās var būt saistītas arī ar apdegumiem, apsaldējumiem, izgulējumiem.
  • Bieži čūla rodas uz apakšstilbiem, ja ir paplašinātas vēnas (vēnu paplašināšanās, varikozā). Ļoti slikti dzīstošas čūlas rada jonizējošā starojuma iedarbība. Pēc lokalizācijas izšķir ķermeņa virsmas un gļotādas čūlas (piemēram, mutes dobuma, kuņģa, zarnu čūla). Nelabvēlīgi sadzīšanas apstākļi ir gremošanas orgānu gļotādas čūlām, jo parasti uz tām nepārtraukti iedarbojas ar dažādiem fermentiem bagātas sulas, čūlas tiek pastāvīgi kairinātas ar barību vai izkārnījumiem (čūlas slimība).

Simptomi

  • Čūlas forma var būt dažāda — apaļa, ovāla, krāterveidīga u.tml. Tās virsmu veido granulācijas audi, kas nosegti ar pelēcīgām plēvēm, čūla malas parasti nelīdzenas. Ilgstoši pastāvošas čūla var pārveidoties ļaundabīgā audzējā. Čūlas klīniskā gaita var būt dažāda. Trofiskas čūlas parasti attīstās lēni, par progresējošām čūlām uzskata tās, kurās audi sabrūk strauji. Nereti šādos gadījumos sabrukšanas process skar kādu asinsvadu un pievienojas asiņošana (piemēram, kuņģa čūla asiņošana). Parasti, pastāvot čūlai, pievienojas arī strutojošā infekcija, kas sekmē audu nekrotiskos procesus un traucē to sadzīšanu.

Ārstēšana

  • Ārstē pamatslimību — hipovitaminozi, anēmiju, vielmaiņas traucējumus, infekcijas slimības. Lieto perifēriskās asinsrites uzlabošanas līdzekļus, vietēji — aseptisku pārsēju. Ķermeņa daļai, kurā izveidojusies čūla , jāatrodas miera stāvoklī, jānovērš jebkādi mehāniski, kairinājumi. Ļaundabīgas čūla , kā arī ilgstoši nedzīstošas čūlas ārstē ķirurģiski.