Daudzkrāsainā ēde (klijveida ēde)

Daudzkrāsainā ēde (klijveida ēde)

  • Daudzkrāsainā jeb klijveida ēde (latīniski Pityriasis versicolor) ir diezgan bieži sastopama ādas sēnīšu slimība.

Cēlonis

  • Visbiežāk ar daudzkrāsaino ēdi saslimst, ja organisms svīst (zemēs ar tropisku klimatu tā ir ikdienišķa slimība), ja organisms ir novājināts, ar pazeminātu imunitāti. Nereti daudzkrāsainās ēdes simptomi parādās, piemēram, cukura diabēta, HIV pacientiem, kādu hronisku slimību novārdzinātiem cilvēkiem. Veicinošie faktori var būt kā organisma novājēšana, tā aptaukošanās. Riska grupa ir arī pusaudži, jo šajā vecumā nereti āda pastiprināti svīst un taukojas.

Simptomi

  • Biežākais iemesls ir ādas krāsas izmaiņas. Vasarā, kad ķermenis pakļauts saules iedarbībai, uz ādas ir atsevišķi bāli laukumi, kur āda neiedeg. Slimība var skart visas ķermeņa daļas, tomēr biežāk lokalizējas uz krūtīm, muguras, kakla, pleciem.
  • Bālie ādas laukumi jau ir slimības sekas, sākumā sēnīšu koloniju ir nedaudz, āda slimības skartajās vietās ir dzeltenīgi brūngana, zvīņojas. Slimībai attīstoties un bojātajiem ādas laukumiem saplūstot, zīmējums uz ādas var atgādināt ģeogrāfisko karti.

Ārstēšana

  • Pieredzējis speciālists to izdarīs tikai uzmetot ādai skatu vai ar dažiem vienkāršiem testiem, bet diagnozi var apstiprināt apskatot nokasītās ādas zvīņas mikroskopā.
  • Ārstēšana nav sarežģīta. Ar ārīgi lietojamiem līdzekļiem (šampūns, krēms u.c.) Parasti 5 – 7 – 14 dienu laikā izdodas no daudzkrāsainās ēdes izraisošajām sēnītēm atbrīvoties. Dažos gadījumos var tikt nozīmēti medikamenti iekšķīgai lietošanai.
  • Nereti daudzkrāsainai ēdei ir tendence atkārtoties, tādēļ iespējams, ka jums tiks ieteikts pēc kāda laika veikt ārstniecības kursu profilaksei.

Profilakse

  • Regulāra sava ķermeņa apskate no visām pusēm veselībai nāks tikai par labu. Apskatot savu ķermeni vajadzētu ievērot arī onkoloģisku piesardzību. Labs vispārējais veselības stāvoklis daudzkrāsaino ēdi izraisošām sēnītēm mazina iespējas uz laiku „okupēt” kādu jūsu organisma ādas apgabalu. Ja esat kādu hronisku slimību īpašnieks, pievērsiet pastiprinātu uzmanību ādas kopšanai.