Diabēts

Diabēts

2. tipa cukura diabēts

 • Ar 2. tipa diabētu saprot vielmaiņas slimību, kam raksturīgs pārāk augsts cukura līmenis asinīs. Agrāk šī tipa diabētu sauca par insulīna neatkarīgo jeb vecuma diabētu, jo parasti ar to saslima gados vecāki cilvēki. Pēdējā laikā ar šī tipa diabētu arvien biežāk slimo arī jauni cilvēki un pat pusaudži, īpaši, ja viņiem ir pārlieku liels liekais svars.
 • 2.tipa diabēts parasti sākas nemanāmi, un to bieži atklāj pārāk vēlu, tādēļ tā sekas var būt ļoti nopietnas – paaugstinātā cukura līmeņa asinīs izraisītas sirds asinsvadu slimības kā infarkts, insults u.c. Ir paaugstināts risks iedzīvoties komplikācijās, ko izraisa diabēts – zaudēt redzi, saslimt ar nieru nepietiekamību vai var nākties amputēt kājas. Tomēr visas šīs komplikācijas, atbilstoši ārstējot, var novērst.
 • Galvenie riska faktori saslimšanai ar 2. diabēta tipu līdzās ģenētiskajai sliecībai ir liekais svars, īpaši ja tauku uzkrājums koncentrējas uz vēdera. Parasti tam pievienojas paaugstināts asinsspiediens un paaugstināts lipīdu jeb tauku sastāvs asinīs. Visus šos riskus kopā dēvē par metabolo sindromu.

Cēlonis

 • Muskuļiem un tauku šūnām ir nepieciešams insulīns, ar kura palīdzību tie no asinsrites uzņem cukuru. Šūnas cukuru izmanto enerģijas ieguvei un pārvērš to par glikogēnu. Ja cukuru no šūnām pietiekošā daudzumā nevar saņemt un pārstrādāt to par glikogēnu, tad tiek runāts par insulīna rezistenci jeb insulīna nejūtīgumu. Tas visbiežāk ir liekā svara ar izteiktu tauku uzkrājumu uz vēdera rezultāts.
 • Lai pārvarētu šo insulīna rezistenci, aizkuņģa dziedzerim ir jāsaražo lielāks daudzums hormona – insulīna. Hormonu produkcija organismā ir atkarīga no lietotās pārtikas, vecuma un ģenētiskajiem faktoriem. Jo mēs vairāk ēdam, jo vairāk insulīna organisms saražo, taču kādā brīdī aizkuņģa dziedzeris var atteikties no šīs pārslodzes.
  Noteicošie faktori šajos gadījumos ir cilvēka dzīvesveids, piemēram, ēšanas ieradumi un fizisko aktivitāšu režīms.

Simptomi

 • Lielākā daļa 2. tipa cukura diabēta pacientu slimības sākumā nekādus simptomus neizjūt. Pat ja simptomi parādās, tie ir pavisam nespecifiski– biežāks nogurums, vājuma sajūta, biežāka urinēšana – īpaši naktī. Ja cilvēkam ir stipras slāpes, ļoti bieža urinēšana, ja bez zināma iemesla krītas svars, mainās redzes asums, tad, visticamāk, glikozes līmenis asinīs ir izteikti augsts, bet slimība ilgāku laiku nav bijusi diagnosticēta. Ārste norāda, ka endokrinoloģisko slimību risku agrīnā atklāšanā neatsverama nozīme ir profilaktiskajām pārbaudēm, un vismaz reizi gadā nodot asins analīzes var katrs.

Ārstēšana

 • Diabēts ir hroniska vielmaiņas slimība, tomēr, mainot ikdienas paradumus, ievērojot ārsta rekomendācijas un lietojot antidiabētiskos medikamentus, ir iespējams sasniegt labu cukura līmeni asinīs un tādējādi nepieļaut vai aizkavēt diabēta komplikāciju attīstību, kas būtiski pasliktina dzīves kvalitāti.
  Ir daudz tādu cilvēku, kuriem jau ir 2. tipa diabēts, bet viņi par to vēl nezina. Daudz vairāk ir tādu, kuriem pastāv risks ar diabētu saslimt.

Tas lielā mērā ir atkarīgs no:

 • dzīvesveida un ēšanas ieradumiem (uzturam jābūt tādam, kas nodrošina visu nepieciešamo uzturvielu un minerālvielu uzņemšanu, ir veselīgs, bet kas neveicina kilogramu uzkrāšanos. Uzturam noteikti jābūt sabalansētam, un katru dienu jāapēd vismaz 500 g. dārzeņu, kā arī 200 g. augļu, jāizvairās no treknas un liela daudzuma gaļas patēriņa, kūkām, smalkmaizītēm, šokolādes un citiem saldumiem, jādzer vismaz 2 litri ūdens dienā);
 • vecuma ( pēc 45 gadu vecuma risks palielinās);
  liekā svara ( ja ķermeņa masas indekss ir lielāks par 27 kg/m2, tas nozīmē, ka ķermeņa svars ir 120% no normālā svara)
 • fiziskajām aktivitātēm ikdienā (īpaši svarīgas tiem, kuriem ir darbs birojos, kas jāpavada pārsvarā sēžot. Būs jau daudz darīts veselības labā, ja regulāri iesiet garākās pastaigās – 30- 60 min., ja 20 minūtes veltīsiet vingrojumiem vai dejosiet deju zālē u.c. Svarīgi, lai fiziskās aktivitātes, lai arī kādas, būtu katru dienu);
 • smēķēšanas (smēķēšana izraisa asinsvadu bojājumus – tie ar laiku zaudē elastību, sašaurinās, pārkaļķojas, to sieniņās rodas nogulsnējumi, pieaug arteriālais spiediens);
 • holesterīna līmeņa asinīs (augsts holesterīna līmenis asinīs savstarpēji mijiedarbojas ar citiem riska faktoriem, paaugstinot saslimšanas risku)
 • vai sievietēm grūtniecības laikā ir bijis paaugstināts cukura līmenis asinīs ( bieži, ja bērna svars piedzimstot ir lielāks par 4,1 kg.);
 • vai kādam no 1. pakāpes radiniekiem ir 2. tipa diabēts (ja kādam no vecākiem ir cukura diabēts, 25-50% gadījumu ar šo slimību saslims arī bērni);
 • vai ir paaugstināts asinsspiediens (lielāks nekā 140/90 mm Hg st. Atcerieties, ka optimāls asinsspiediens  ir 120/80 mmHg, un tas attiecas uz visu vecumu cilvēkiem, jo agrāk pieņemto uzskatu, ka vecumā paaugstināts spiediens ir normāla parādība, mediķi neatzīst);
 • Ja vismaz 2 – 3 aspekti jums liek aizdomāties un jūs saprotat, ka gluži optimāli nav, konsultējieties ar savu ģimenes ārstu, kurš nozīmēs veikt asins analīzes un varēs pateikt, vai jums pastāv risks saslimt ar diabētu un nepieciešamības gadījumā ieteiks apmeklēt endokrinologu. Un atcerieties – jo ātrāk ārsts varēs noteikt diagnozi, jo veiksmīgāka būs ārstēšana un pastāvēs mazāks komplikāciju risks

Zems cukura līmenis asinīs – hipoglikēmija

 • Cukura diabēts ir bieži sastopama hroniska vielmaiņas slimība, kas ir viena no visplašāk izplatītajām slimībām attīstītajās valstīs. Eiropas Savienībā vien cukura diabēts ietekmē vairāk nekā 32 miljonu cilvēku dzīves.
 • Cilvēka organismam ir nepieciešama glikoze, lai varētu notikt daudzi ar enerģiju saistīti procesi, un insulīns ir tas, kas nodrošina, lai glikoze nonāktu organisma šūnās. Cukura diabēta pamatā ir insulīna trūkums – daļējs vai pilnīgs. Ja nav insulīna, glikoze nevar iekļūt šūnās un paliek asinīs, tādējādi izraisot cukura līmeņa celšanos. Tieši tāpēc pacientam ir būtiski spēt regulēt savu cukura līmeni asinīs – arī ar insulīna injekciju palīdzību.

Cēlonis

 • Viena no problēmām, ar kuru bieži saskaras cukura diabēta pacienti, ir hipoglikēmija. Cukura diabēta ārstēšanas pamatprincips ir normalizēt cukura koncentrāciju asinīs, lai tā būtu pēc iespējas tuvāka vesela cilvēka cukura līmenim. Nelaime tā, ka gan nepietiekams uzturs, gan daļa tablešu un insulīns cukura līmeni var pazemināt pat tik daudz, ka tas ir zem normas. Tieši šādas situācijas sauc par hipoglikēmiju.
 • Hipoglikēmija ir bīstama, jo smagākos gadījumos var attīstīties smadzeņu šūnu bojājumi, bet īpaši smagos gadījumos tā var beigties pat ar nāvi. Diemžēl gandrīz katram cukura diabēta pacientam, kurš lieto kādu no cukura diabēta preparātiem, gadās situācijas, kad cukura koncentrācija ir pārāk zema.

Simptomi

 • Daļa pacientu paši sajūt brīžus, kad cukura līmenis pazeminās, bet lielākai daļai pacientu ir tā sauktās slēptās hipoglikēmijas lēkmes. Visbiežāk tās notiek naktīs, kad pacients guļ un it kā neko nejūt, tomēr izmaiņas asinsvados un citur organismā notiek.
 • Ja cukura koncentrācija asinīs pazeminās dienas laikā, pacienti var just lielāku apetīti, pat bada sajūtu, nereti var būt trīcēšana, svīšana, nemiers, uzbudinājums. Citiem var šādu pazīmju nebūt vai var būt tikai kāda no tām, ja hipoglikēmija nav izteikta.

Ārstēšana

 • Jebkurš cukura diabēta pacients tiek apmācīts, kas kurā situācijā jādara. Pirmais profilaktiskais pasākums ir ēšanas paradumu ievērošana – ir jāēd, kā ir mācīts, sevišķi, ja pacients lieto efektīvus preparātus, kas mazina cukura līmeni asinīs un insulīna preparātus. Katrā ēdienreizē pirms insulīna jāuzņem pietiekams ogļhidrātu daudzums. Jāņem vērā, ka, lietojot insulīnu, lielas fiziskas slodzes laikā cukura līmenis krītas. Tas nozīmē – ja gatavojaties darīt kaut ko fiziski smagāku, jāpalielina uzņemto ogļhidrātu daudzums vai jāsamazina insulīna deva.
 • Ja tomēr cukura līmenis pazeminās, jāapēd ogļhidrātu produkts, kas ātri uzsūcas. Vislabāk ir to iedzert šķidrā veidā – tā var būt salda tēja, salda sula. Ja nav šķidruma, var apēst pāris glikozes tabletes vai citu cukuru saturošu vielu. Tikai pēc tam, kad palīdzība (ogļhidrāti) sniegta, jāpārbauda cukura līmenis. Laikus nesaņemta palīdzība var būtiski kaitēt veselībai.
 • Katrā situācijā, kad cukura diabēta pacienta uzvedība kļūst neadekvāta, kad pacients sāk trīcēt, savādi uzvesties, jāiedod slimniekam iedzert saldu šķidrumu. Pat tad, ja uzvedība, iespējams, būs saistīta ar kaut ko citu (nevis cukura līmeņa pazemināšanos), tā nebūs kaitniecība. Ja tā būs bijusi hipoglikēmijas lēkme, dažu desmitu minūšu laikā cilvēks būs normālā stāvoklī. Hipoglikēmijas situācijās arī citi cilvēki var palīdzēt, tomēr nekādā gadījumā nedrīkst injicēt insulīnu, jo tas vēl vairāk pazemina cukura līmeni.
 • Ja pacientam ir pirmā tipa cukura diabēts un cilvēks saņem insulīnu, cukura līmenis jāpārbauda vairākas reizes dienā. Ja cilvēkam ir otrā tipa cukura diabēts, kurš lieto medikamentus, tad retāk. Minimālais pārbaužu skaits ir vairākas reizes nedēļā. Ar laiku pacienti, konsultējoties ar savu ārstu, izstrādā paši savu sistēmu, vadoties pēc ķermeniskām sajūtām.