Diatēze

Diatēze

  • Organisma nosliece uz dažām noteiktām slimībām. Par diatēzi runā tad, ja organisma funkcijas un vielmaiņa uz ilgāku laiku nonāk nestabilā līdzsvarā.

Cēlonis

  • Diatēze var iedzimt vai arī rasties ārēju vai iekšēju faktoru ietekmē. Galvenie diatēzes veidi ir eksudatīvā, limfātiskā, neiroartrītiskā un hemorāģiskā diatēze.

Simptomi

  • Eksudatīvā diatēze visbiežāk sastopama zīdaiņiem un bērniem līdz 3 gadu vecumam. Kaut gan bērns tiek ēdināts pareizi, tā masa pieaug nevienmērīgi. Zīdaiņiem rodas grūti ārstējami izsitumi. Uz vaigiem āda sabiezē, kļūst sārta un lobās. Galvas matainajā daļā rodas seboreja.
  • Palielinātais jutīgums pret dažiem uzturlīdzekļiem (šokolādi, olām, zemenēm u.c.) bieži ir pamatā ekzēmai. Samērā bieži ir mezglaini, stipri niezoši izsitumi. Pārmaiņas rodas arī dažādu orgānu gļotādā, tā kļūst irdena un viegli iekaist. Bērni biežāk saslimst ar iesnām, konjunktivītu, bronhītu, plaušu karsoni, kā arī ar urīnceļu iekaisumu un zarnu darbības traucējumiem.
  • Rodas nervu darbības traucējumi: bērni slikti guļ, ir viegli uzbudināmi vai arī mazkustīgi. Daži bērni bieži vemj. Vielmaiņas traucējumu galvenā izpausme diatēzes gadījumā ir vārāmā sāls aizture organismā un nosliece uz acidozi. Ir pamazināta fermentu aktivitāte. Pavājināta arī organisma imunitāte. Bērniem ar eksudatīvo diatēzi citas slimības parasti ieilgst, biežāk rodas dažādi sarežģījumi.
  • Limfātiskā diatēze parasti ir bērniem 3 — 7 gadu vecumā. Masa tiem bieži ir lielāka par normālo, muskulatūra vāja, āda bāla, ir izteikta zemādas tauku kārta. Bērniem, kam ir limfātiskā diatēze, palielinās limfmezgli, aukslēju mandeles un rīkles mandele. Šie bērni ir apātiski, ar aizkavētu reakciju, vielmaiņa labila, organisms slikti panes dzīvnieku taukus, traucēta fermentu aktivitāte, bērni viegli saslimst ar iesnām, bronhītu u.c. slimībām.
  • Neiroartrītiskā diatēze visbiežāk sastopama bērniem skolas periodā un pieaugušajiem. Tās pamatā ir purina maiņas traucējumi. Cilvēkiem, kam ir neiroartrītiskā diatēze , parasti nav ēstgribas un ir pavājināts barojums, retāk — pastiprināts barojums, slimie bērni ir kaprīzi, uzbudināti. Šai diatēzei raksturīgs palielināts jutīgums pret dažiem uzturlīdzekļiem (šokolādi, kakao, kafiju, olām, aknām, nierēm, smadzenēm).
  • Vielmaiņas traucējumu izpausme ir ketonvielu uzkrāšanās un vemšana, dažreiz rodas nātrene, tūska (kvinkes tūska), nereti šie cilvēki slimo ar iesnām, laringītu, bronhītu un funkcionāliem asinsrites traucējumiem. Īpaši nošķir hemorāģisko diatēzi (diatēze, hemorāģiskā).

Ārstēšana

  • Visu slimību izārstēšana pirms grūtniecības un grūtniecības laikā. Racionāls bērna uzturs un dzīves veids, norūdīšanās, regulāra nodarbošanās ar fizkultūru. Diatēzes radītās slimības ārstē ar diētu, kas nesatur alergēnus, kā arī ar dažādiem medikamentiem atkarībā no diatēze veida.