Diska trūce

Diska trūce

  • Diska trūce ir mugurkaula stāvoklis, kas rodas, kad starpskriemeļu diska gēlveida centrs caur vājāku vietu tiek izgrūsts uz āru. Ja diska izvirzījums pieskaras vai saspiež tuvumā esošo muguras nervu, var rasties sāpes mugurā un kājās. Konservatīva ārstēšana bez ķirurģijas ir pirmais solis uz atveseļošanos. Ar komandas pieeju ārstēšanai, 80% cilvēku novēro uzlabojumus apmēram 6 nedēļu laikā un pacienti var atgriezties pie savām ikdienas aktivitātēm. Ja konservatīva ārstēšana nelīdz, Jūsu ārsts var ieteikt veikt operāciju.

Cēlonis

  • Diska trūce rodas, ja diska bojājuma dēļ gēlveida viela izkļūst cauri fibrozajam šķiedru gredzenam. Gēlveida viela ķīmiski kairina muguras nervus. Sāpes ir rezultāts muguras nervu iekaisumam un pietūkumam, ko izraisa diska trūces spiediens. Laika gaitā trūcēm ir tendence sarukt, un sāpes daļēji vai pilnīgi izzūd. Vairumā gadījumu tas notiek apmēram 6 nedēļu laikā.
  • Diska trūci var iegūt traumas, nepareizas smagumu celšanas dēļ vai arī var notikt spontāni. Novecošanai ir svarīga loma. Līdz ar vecumu, diski izžūst un kļūst cietāki. Diska šķiedrainā gredzena ārsiena kļūst vājāka un vairs nespēj saturēt diska gēlveida kodolu. Šis materiāls var izvelvēties vai radīt plīsumu diska sienā, kas izraisa sāpes, ja tiek skarts nervs. Smēķēšana, kā arī atsevišķi profesionāli paradumi var novest pie pirmstermiņa disku deģenerācijas.

Simptomi

  • Diska trūces simptomi var ievērojami atšķirties atkarībā no trūces atrašanās vietas un individuālās reakcijas uz sāpēm. Ja jums diska trūce mugurkaula jostas rajonā, jūs varat sajust sāpes, kas izstaro no jūsu muguras zonas uz leju– uz vienu vai abām kājām, un reizēm pat uz pēdām. Jūs varat just sāpes kā, piemēram, elektriskās strāvas triecienu, kad jūs stāvat, staigājat vai sēžat. Tādas darbības kā, piemēram, noliekšanās, smagumu celšana, grozīšanās un sēdēšana var pastiprināt sāpes. Atgulšanās uz muguras ar saliektiem ceļiem var būt ērta poza, jo atslābina spiedienu uz starpskriemeļu disku.
  • Dažreiz sāpes pavada nejutīgums un tirpšana jūsu kājās vai pēdās. Jums var rasties krampji vai muskuļu spazmas mugurā vai kājās. Papildus sāpēm, jums var būt kāju muskuļu vājums vai ceļa vai potītes refleksu zudums. Smagos gadījumos var rasties pēdu parēze jeb vājums (kāja aizķeras, kad jūs staigājat) vai vēdera izejas vai urīnpūšļa kontroles zudums. Ja Jums rodas izteikts kāju vājums vai grūtības kontrolēt urīnpūsli vai zarnu funkcijas, nekavējoties meklējiet medicīnisko palīdzību.
  • Disku trūces visbiežāk skar cilvēkus vecumā no 30 līdz 40. Riskam pakļauti arī cita vecuma cilvēki, kas ikdienā veic smagu fizisku darbu. Mugurkaula jostas daļas diska trūce ir viens no biežākajiem cēloņiem muguras sāpēm, kuras izstaro arī uz kājām. Tās notiek 15 reizes biežāk nekā mugurkaula kakla daļas diska trūces. Diska trūces mugurkaula kakla daļā notiek 8% gadījumu, un tikai 1 līdz 2% mugurkaula krūšu daļā.

Diagnostika

  • Kad Jūs pirmo reizi jūtat sāpes, konsultējieties ar savu ģimenes ārstu. Jūsu ārsts ievāks pilnu medicīnisko vēsturi, lai izprastu jūsu simptomus, iepriekš gūtus savainojumus, dzīvesveida paradumus, kuri izraisa sāpes. Nākamais solis ir pārbaudīt muskuļu vājumu vai nejutīgumu, lai noteiktu sāpju avotu.

Jūsu ārsts var jūs nosūtīt uz kādu no izmeklējumiem:

  • rentgenogrāfiju,
  • magnētiskās rezonanses izmeklējumu (MR),
  • datortomogrāfiju (DT),
  • elektromiogrāfiju (EMG)
  • Pamatojoties uz rezultātiem, jums var ieteikt konsultēties ar neirologu, neiroķirurgu vai ortopēdu par tālāko ārstēšanu.

Ārstēšana

  • Konservatīvā neķirurģiskā ārstēšana ir pirmais solis uz atveseļošanos, un var ietvert medikamentus, atpūtu, fizikālo terapiju, mājas vingrinājumus, epidurālas steroīdu injekcijas (blokādes) un sāpju aprūpi. Ar komandas pieeju ārstēšanai, 80% cilvēku novēro uzlabojumus apmēram 6 nedēļu laikā un pacients var atgriezties pie savām ikdienas aktivitātēm. Ja konservatīva ārstēšana nelīdz, Jūsu ārsts var ieteikt neiroķirurgu, lai veiktu operāciju.

Konservatīvā ārstēšana:

  • Lielākoties diska trūces radītās sāpes mazinās dažu dienu laikā, pilnībā pāriet 4-6 nedēļu laikā. Var palīdzēt aktivitāšu ierobežošana, aukstuma/ siltuma terapija, bezrecepšu medikamenti. Ģimenes ārsts var izrakstīt pretsāpju zāles, nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, muskuļu relaksantus un steroīdus. Fizikālās terapijas mērķis ir palīdzēt jums atgriezties ikdienas aktivitātes pēc iespējas ātrāk. Fizioterapeiti var iemācīt jums pareizu stāju, smagumu pacelšanas un pastaigu paņēmienus. Fizikālās terapijas vingrinājumi nostiprinās jūsu muguras, vēdera un kāju muskuļus, iemācīs pareizi veikt muguras stiepšanas vingrinājumus, kas uzlabos mugurkaula elastību. Vingrošana un muskuļu stiprināšana ir būtiska ārstēšanās un tālākās dzīves sastāvdaļa. Daži pacienti vēlas izmēģināt holistisku terapiju, piemēram, adatu terapiju, akupresūras, uztura bagātinātājus. Šīs metodes var palīdzēt jums iemācīties tikt galā ar sāpēm, kā arī uzlabot jūsu vispārējo veselību.

Ķirurģiskā ārstēšana

  • Mugurkaula jostas daļas diska trūču operācijas sauc par diskektomijām (diska izņemšana). Šādu metodi jāizvēlas, ja konservatīvā ārstēšana nesniedz būtiskus rezultātus. Operācija ieteicama arī gadījumos, ja ir pazīmes par nervu bojājumu, piemēram, vājums vai nejūtīgums kājās.
  • Mikroķiruģiska diskektomija: ķirurgs veic 2-5 cm griezumu muguras vidū. Lai sasniegtu skriemeli un bojāto disku, tiek atvirzīti muguras muskuļi. Neliela skriemeļa daļa tiek izņemta, lai redzētu nervu saknītes un disku. Bojātā diska daļa, kas pieskaras muguras nerviem tiek uzmanīgi noņemta ar speciāliem instrumentiem. Aptuveni 80-85% pacientu veiksmīgi atgūstas no diskektomijas un spēj atgriezties ikdienas un darba režīmā pēc apmēram 6 nedēļām.

Profilakse

  • Muguras sāpes dzīves laikā skar 8 no 10 cilvēkiem. Pozitīva attieksme, regulāras fiziskās aktivitātes un vingrojumi palīdz cīnīties ar sāpēm, kas lielākoties mazinās 6 nedēļu laikā.

Profilakses pamatā ir:

  • pareiza smagumu celšana
  • pareiza poza sēžot, stāvot, staigājot, guļot
  • vingrojumu programma, lai stiprinātu korsetes muskuļus
  • ergonomiska darba vide
  • normāls ķermeņa svars
  • pozitīva attieksme un stresa pārvarēšana
  • nesmēķēšana