Dzemdības

Dzemdības

 • Sarežģīts fizioloģisks process, kura beigās auglis (pēc tam arī placenta) tiek izvadīts no dzemdes, dabisks grūtniecības noslēgums.
 • Dzemdības parasti notiek grūtniecības 40.nedēļas beigās (novirze var būt par 1 — 2 nedēļām uz vienu vai otru pusi). Dažreiz dzemdības var iestāties agrāk par 38. grūtniecības nedēļu (priekšlaicīgas dzemdības) vai arī vēlāk par 42. grūtniecības nedēļu (pārnēsātā grūtniecība).
 • Jau grūtniecības pēdējās nedēļās sievietes organismā notiek pārmaiņas, kas izraisa dzemdības. Tuvojoties dzemdībām, mainās iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbība, palielinās estrogēnu daudzums, un samazinās progesterona daudzums. Tāpēc pastiprinās dzemdes muskulatūras ierosināmība. Dzemdes muskulatūras saraušanos veicina tādas fizioloģiski aktīvas vielas kā acetilholīns, oksītocīns, pituitrīns u.c, kā arī vitamīni, it īpaši b grupas vitamīni.
 • Svarīga nozīme dzemdību izraisīšanā ir pārmaiņām centrālajā nervu sistēmā, pierādīts, ka galvas smadzeņu ierosināmība pirms dzemdībām samazinās, bet muguras smadzeņu ierosināmība palielinās. Dzemdības izraisa arī augļa radītais dzemdes muskulatūras reflektoriskais kairinājums. Parasti 10 — 12 dienas pirms dzemdības parādās dzemdības priekšvēstneši, augļa priekšguļošā daļa (parasti tā ir galva) pakāpeniski piespiežas pie iegurņa ieejas, dzemde novietojas zemāk, tāpēc ārēji kairinājumi, piemēram, pieskaršanās, izraisa dzemdes muskulatūras saraušanos.
 • Dažas dienas vai retāk dažas stundas pirms dzemdībām dzimumceļos rodas gļotaini izdalījumi, vēdera lejasdaļā vai krustos sākas neregulāras sāpes, kas nereti izstaro uz gurniem. Kad dzemdes muskulatūras saraušanās kļūst regulāra, sākas dzemdības. Klīniski dzemdībām ir 3 periodi – dzemdes kakla atvēršanās periods, augļa izstumšanas periods un placentārais periods.
 • Dzemdes kakla atvēršanās periodā dzemdes muskulatūras saraušanās ir regulāra, sākumā reta (ik pēc 15 — 20, pat 30 minūtēm) un īslaicīga (10 — 15 sekundēm), vēlāk tā kļūst biežāka un ilgāka. Sājā periodā dzemdes kakls pakāpeniski izlīdzinās un atveras. Pirmdzemdētājām dzemdes kakls vispirms izlīdzinās un pēc tam atveras, atkārtotu dzemdību gadījumā abi procesi notiek vienlaikus, tāpēc arī pirmā perioda ilgums ir mazāks (10 — 12 stundas), pirmdzemdētājām tas var ilgt 16 — 18 stundas.
 • Dzemdes kakla atvēršanos veicina augļa ūdenspūslis, kas ķīļveidīgi iespiežas dzemdes kaklā un mehāniski veicina tā atvēršanos, kā arī, kairinot dzemdes kakla receptorus, reflektoriski pastiprina dzemdes muskulatūras saraušanos. Parasti augļa ūdenspūslis plīst tad, kad dzemdes kakls ir pilnīgi atvēries vai arī tas atvēries vairāk par 6 cm. Ja augļa ūdenspūslis plīst agrāk, dzemdības var rasties komplikācijas (vāja dzemdes muskulatūras saraušanās, infekcija, nabassaites izkrišana). Ja dzemdes kakls ir pilnīgi atvēries, bet augļa ūdenspūslis nav pārplīsis, to pārplēš. Dzemdes kakla atvēršanās periodam beidzoties, dzemdes dobums, dzemdes kakla kanāls un maksts veido kopēju dzemdības ceļu, kuram ir caurules veids un pa kuru nākamajā periodā virzās auglis.
 • Augļa izstumšanas periodā saraujas ne tikai dzemdes muskulatūra, bet arī vēdera sienas un starpenes muskuļi. Šo muskuļu saraušanās atšķirībā no dzemdes muskulatūras saraušanās ir pakļauta cilvēka gribai. Bērna piedzimšana lielā mērā atkarīga no vēdera priekšējās sienas un starpenes muskuļu spēcīguma. Dzemdības norisē svarīga nozīme ir sievietes iegurņa un augļa, galvenokārt tā priekšguļošās daļas izmēru atbilstībai. Normāli sievietes mazā iegurņa izmēri (lielākais ir 13 cm, mazākais — 11 cm) ir pietiekami lieli, lai auglis bez grūtībām virzītos pa dzemdības ceļiem. Ja sievietes iegurnis ir sašaurināts (rahīts, tbc, trauma, mugurkaula vai iegurņa deformācija), dzemdības gaitā var rasties komplikācijas.
 • Parasti auglis, virzoties cauri dzemdības ceļiem, veic vairākas kustības, lai labāk piemērotos iegurņa formai un lai būtu mazāka pretestība. Vispirms augļa, galva pagriežas ar seju pret vienu no mātes gūžas kauliem, pēc tam augļa zods piespiežas pie krūškurvja un augļa galva ieslīd iegurņa dobumā, auglim vienlaikus pagriežoties ar seju pret mātes krustu kaulu. Mazā iegurņa izejā auglis ar pakausi atspiežas pret simfīzi, galva atliecas un iznāk no dzemdības ceļiem. Tālāk, līdzīgi rotējot, iznāk ārā pleci un ķermenis.
 • Dzimstot bērns līdz ar pirmo kliedzienu sāk elpot un zaudē saistību ar mātes organismu. Pārgriežot nabas saiti, jaundzimušais tiek pilnīgi atdalīts no mātes organisma. Pirmdzemdētājām izstumšanas periods ilgst 2 — 3 stundas, sievietēm, kas dzemdē atkārtoti, tas ir īsāks — līdz 1 stundai.
 • Placentārais periods sākas pēc bērna piedzimšanas. Dzemdes muskulatūras saraušanās atjaunojas, placenta atslāņojas no dzemdes sienas un izdalās ārā. Ar to dzemdības beidzas — sakas pēcdzemdību periods. Pirmdzemdētājām dzemdības parasti ilgsi 18 — 24 stundas, sievietēm, kas dzemdē atkārtoti, 12 — 14 stundas, asins zaudējums dzemdībās ir neliels (150 — 250 grami).
 • Dzemdības ilgums atkarīgs no dzemdētājas vecuma (sievietēm, kas jaunākas par 17 gadiem un vecākas par 30 gadiem, dzemdības var būt ilgākas) un iegurņa izmēriem, augļa lieluma, dzemdes muskulatūras saraušanās stipruma u.tml. Lai dzemdības noritētu normāli, sievietei tām jāsagatavojas jau grūtniecības laikā (psihoprofilaktiskā grūtnieču sagatavošana dzemdībām), kā arī laikus jāierodas dzemdību namā vai dzemdību nodaļā.
 • Ja grūtniecei sāk regulāri sarauties dzemdes muskulatūra vai arī dzimumceļos rodas asiņaini izdalījumi vai noplūst augļūdens, viņai obligāti jāatguļas un jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, kas viņu nogādā slimnīcā, kur dzemdētāju rūpīgi izmeklē, nomazgā dušā, veic klizmu. Pēc tam viņu ievieto pirmsdzemdību palātā sākoties augļa izstumšanas periodam dzemdētāju pārved uz dzemdības zāli, kur viņa paliek vēl 2 stundas pēc dzemdībām. Normālās dzemdības sāpes dzemdes saraušanās laikā var nebūt (12 — 16% gadījumu) vai ar tās var būt nelielas. Ja dzemdētāja jūt stipras sāpes, tiek lietoti pret sāpju līdzekļi, kā arī vielas, kas samazina dzemdes kakla stingrumu. Dzemdību laikā dzemdētājai jāsaņem pilvērtīgs vitamīniem, olbaltumvielām un ogļhidrātiem bagāts uzturs.