Dzimumloceklis

Dzimumloceklis

  • Dzimumloceklis ir vīrišķais apaugļošanas orgāns.
  • Tam cauri iet urīnizvadkanāls, kas izvada urīnu un spermu. Dzimumlocekļa mugurējais gals — sakne pieaugusi pie iegurņa kaulu apakšējās malas, bet priekšgals nokarājas uz leju un beidzas ar galviņu. Starp galviņu un sakni atrodas kakliņš un dzimumlocekļa ķermenis.
  • Dzimumlocekļa āda ir plāna, vaļīga, pie kakliņa veido gredzenveida kroku — priekšādu, kas vairāk vai mazāk klāj galviņu. Priekšādas iekšējā virsmā un kakliņa ādā ir daudz dziedzeru, kas izdala bālganu, taukainu masu — smegmu. Dzimumlocekļa galviņas āda ir plāna, cieši saaugusi ar tās virsmu. Tajā ir daudz jušanas nervu galu, tāpēc galviņa ir ļoti jutīga.
  • Zem dzimumlocekļa ādas ir blīvs saistaudu apvalks klāj 3 briedumķermeņus (2 dzimumlocekļa un 1 urīnizvadkanāla briedumķermeni), kas cieši pieguļ cits citam. Pa urīnizvadkanāla briedumķermeni iet urīnizvadkanāls. No briedumķermeņu apvalkiem uz iekšu iestiepjas saistaudu izaugumi. Starp tiem veidojas daudz spraugu un sīku dobumu, kas miera stāvoklī ir saplakuši un satur tikai niecīgu asins daudzumu.
  • Dzimumuzbudinājuma laikā visas spraugas piepildās ar asinīm, bet to aizplūšanu kavē ap dzimumlocekļa sakni savilkušies muskuļi. Dzimumloceklis uzbriest un palielinās — notiek erekcija. Pēc spermas izsviešanas muskuļi atslābst un dzimumloceklis nonāk miera stāvoklī.