Dzimumorgāni

Dzimumorgāni

  • Vīrieša un sievietes dzimumorgāni iedala iekšējos un ārējos.
  • Vīrieša iekšējie dzimumorgāni ir sēklinieki, sēklinieku piedēkļi, sēklvadi, sēklas pūslīši, sēklas izsviedējvadi, priekšdziedzeris un urīnizvadkanāla sīpoliņa dziedzeri. Sēkliniekos attīstās vīrišķās dzimumšūnas — spermatozoīdi, kā arī dzimumhormoni, kas nosaka sekundāro dzimumpazīmju attīstību. Spermatozoīdi caur sēklinieka piedēkļiem nonāk sēklvados. Tie beidzas mazajā iegurnī un veido sēklvada paplašinājumus, kas izstrādā sekrētu. Tas sajaucas ar spermatozoīdiem. Sēklas pūslīši, kas atrodas virs priekšdziedzera, izstrādā iedzeltenu, staipīgu šķidrumu, kas arī ir spermas sastāvdaļa. Sēklas pūslīšu izvadkanāli ar sēklvadu paplašinājumiem veido apmēram 2 cm garus sēklas izsviedējvadus, kas atveras urīnizvadkanāla.
  • Sperma dzimumakta laikā nonāk urīnizvadkanāla, pa kuru tiek ievadīta sievietes dzimumceļos. Urīnizvadkanāla atveras priekšdziedzera izvadi un starpenē esošie urīnizvadkanāla sīpoliņa dziedzeri, un arī to sekrēts sajaucas ar sēklas šķidrumu. Vīrieša ārējie dzimumorgāni ir sēklinieku maisiņš (tajā atrodas sēklinieki, to piedēkļi un sēklvadu sākumdaļas) un dzimumloceklis.
  • Sievietes iekšējie dzimumorgāni ir olnīcas, olvadi, dzemde un maksts. Olnīcās attīstās sievišķās dzimumšūnas — olšūnas, kā arī dzimumhormoni, kas nosaka sekundāro dzimumpazīmju attīstību. Olvados olšūna, virzoties uz dzemdi, tiek apaugļota. Dzemdē attīstās auglis. Dzemdes apakšējo daļu — kaklu aptver maksts, kas savieno dzemdi ar ārējiem dzimumorgāni.
  • Sievietes ārējos dzimumorgānus veido lielās un mazās kaunuma lūpas, maksts priekštelpa un kuteklis. Lielās kaunuma lūpas ir 2 paralēlas, viļņveidīgas, apmatotas un pigmentētas ādas krokas, kas no abām pusēm norobežo dzimumspraugu. To iekšējā virsma ir gluda, valga, līdzīga gļotādai, bet satur daudz tauku un sviedru dziedzeru. Starp lielajām kaunuma lūpām atrodas mazās kaunuma lūpas, tās ir līdzīgas gļotādai, un to pamatā atrodas biezs venozu asinsvadu tīkls.
  • Spraugā starp mazajām kaunuma lūpām — maksts priekštelpā — priekšpusē atrodas urīnizvadkanāla ārējā atvere, bet mugurpusē, priekštelpas dziļumā — maksts atvere. Maksts priekštelpas sānos atveras lielo maksts priekštelpas (bartolīna) dziedzeru izvadkanāli, kuru sekrēts padara valgu maksts priekštelpu. Mazo kaunuma lūpu priekšējie gali sadalās 2 krokās, kas aptver kutekli. Tas pēc uzbūves līdzīgs vīrieša dzimumloceklim, tikai daudz mazāks (dažus cm garš), cilindrisks veidojums. Kuteklis beidzas ar galviņu, kuras ādā ir daudz jušanas nervu galu. To kairinājums rada dzimumuzbudinājumu.