Dzimumorgānu noslīdējums
- Izšķir maksts un dzemdes noslīdēšanu vai izkrišanu.
- Maksts noslīdējuma gadījumā maksts sienas izspiežas no dzimumspraugas, bet neizslīd aiz tās robežām. Maksts izkrišanai raksturīga maksts sienu daļēja vai pilnīga izslīdēšana no dzimumspraugas, un maksts novietojas zemāk par iegurņa pamatu. Nereti kopā ar maksts sienu noslīd arī urīnpūšļa mugurējā vai taisnā zarnas priekšējā siena.
Cēlonis
- Par cēloni maksts noslīdēšanai vai izkrišana bieži ir maksts sienu un starpenes muskuļu nepilnvērtīgums (nesašūti vai slikti sadzijuši plīsumi dzemdībās). Kā arī saistaudu elastības samazināšanās.
- Maksts noslīdēšanu var veicināt ilgstošs darbs, kas saistīts ar stāvēšanu kājās, kā arī bieža smagumu celšana ilgāku laika periodu.
Simptomi
- Noslīdējušās maksts sienas kļūst atrofiskas, sausas, nereti rodas gļotādas tūska. Pavājināta asinsapgāde rada barošanās traucējumus maksts sienā, un veidojas trofiskas čūlas. Maksts sienu noslīdēšanas vai izkrišanas gadījumā rodas velkošas sāpes vēdera lejasdaļā un krustos, pastiprināti izdalījumi no dzimumceļiem. Dzimumorgānu izkrišanu sieviete sevišķi sajūt staigājot, klepojot, strādājot smagu fizisku darbu. Nereti pievienojas urīna nesaturēšana, vēdera izejas traucējumi.
- Līdz ar maksts noslīdēšanu un izkrišanu noslīd un ar laiku izkrīt arī dzemde. Dzemde ir noslīdējusi, ja dzemdes kakla makstsdaļa noslīd zemāk par iegurņa šaurākās daļas plakni, bet no dzimumspraugas neizslīd. Pilnīgas dzemdes izkrišanas gadījumā dzemdes kakls un ķermenis atrodas ārpus dzimumspraugas un kopā ar izvērsto maksti novietojas zemāk par iegurņa pamata muskuļiem. Gan maksts, gan dzemdes noslīdēšana un izkrišana parasti notiek vienlaikus, tāpēc pazīmes ir līdzīgas. Dzimumdzīve ir traucēta.
Ārstēšana
- Sākumstadijās labi palīdz pasākumi, kas veicina vēderpreses un iegurņa pamata muskuļu nostiprināšanos (ārsta, fizkultūra, ūdens procedūras). Ja sievietes darbs saistīts ar ilgstošu stāvēšanu kājās vai smagumu celšanu, jāmaina darba apstākļi. Ja saslimšana progresē, nepieciešama ķirurģisks ārstēšana. Ja tā nav iespējama, jālieto speciāli gumijas riņķi — pesāriji.
Profilakse
- Jānovērš faktori, kas veicina dzimumorgānu noslīdējums. Lai nostiprinātos vēdera sienas un starpenes muskuļi, regulāri jānodarbojas ar sportu. Liela nozīme ir piemērotām fiziskām aktivitātēm grūtniecības laikā (grūtnieces higiēna) un pēcdzemdību periodā.